Aktualności, Ekologia, Motoryzacja, Wydarzenia

Ciśnienie pod kontrolą

Ciśnienie pod kotrolą

70% kierowców jeździ na oponach z nieprawidłowym ciśnieniem

Już po raz szósty odbyła się akacja „Ciśnienie pod kontrolą” i – niestety – wyniki nie są zadowalające. Większość kierowców jeździ na oponach z nieprawidłowym ciśnieniem. Jest jednak i optymistyczny akcent. Coraz więcej kierowców zaczyna dostrzegać, jak ważne dla bezpieczeństwa jest prawidłowe ciśnienie w oponach.

Ogólnopolską akcję „Ciśnienie pod kontrolą” od początku organizuje Michelin i Statoil. W tym roku zostało skontrolowanych 14 tys. samochodów na 30 stacjach w 21 miastach. Po 6 latach trwania akcji widać już pierwsze efekty pracy. O 17% wzrosła liczba samochodów jeżdżących na oponach o prawidłowym ciśnieniu. Jest to pocieszające, ale do ideału jeszcze daleko. Wyniki dotyczące ciśnienia w oponach polskich samochodów są lepsze niż przed rokiem, ale nadal niepokoją.

Z przeprowadzonych badań wynika, że 69,32% samochodów miało nieprawidłowe ciśnienie – to o 2% mniej niż przed rokiem. W tym roku najbardziej świadomi znaczenia ciśnienia okazali się kierowcy z województwa świętokrzyskiego, gdzie prawidłowa ciśnienie w oponach miało 48,73% pojazdów. Najgorzej wypadli mieszkańcy lubuskiego. W tym regionie prawidłowe ciśnienie miało tylko niecałe 23% aut. Natomiast nasz region wypada średnio z wynikiem prawie 40%. Niepokojący jest natomiast spadek o ponad 1,5% liczby aut jeżdżących na Podkarpaciu z prawidłowym ciśnieniem.

Dobre wyniki przyniosło natomiast badanie stanu opon, na jakich jeżdżą Polacy. Średnia głębokość bieżnika to 5,03 mm. W Polsce dopuszcza się do ruchu drogowego oponę o bieżniku 1,6 mm.

Wyniki akcji „Ciśnienie pod kontrolą” pokazały także, że ponad 8% przebadanych samochodów w całej Polsce miało ciśnienie w oponach aż o ponad 1 bara niższe niż zalecane przez producentów samochodów, a aż 29% między 0,5 a 0,9 bara niższe. Taki poziom stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Należy również pamiętać, że nieprawidłowe ciśnienie powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Poza poprawą bezpieczeństwa, prawidłowe ciśnienie zapewnia dłuższy czas eksploatacji opony, a także oszczędność paliwa. Samochód jeżdżący na oponach z ciśnieniem o 20% niższym niż zalecane, zużywa średnio 2% paliwa więcej.

Grzegorz Burda

Źródło: Nowiny (Nr 208, 25.10.2010 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *