Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Nowoczesna metoda oczyszczania ścieków w Gdańsku

Fto. Ekobudowanie.pl

Do grudnia 2011 r. w gdańskiej Oczyszczalni Ścieków Wschód ma powstać specjalna instalacja zmniejszająca czterokrotnie ilość odpadów powstałych w procesie oczyszczania ścieków. Inwestycja, nazywana Instalacją Termicznego Przekształcania Osadów Ściekowych jest uznawana za najlepszą i najbezpieczniejszą metodę wykorzystywaną w oczyszczalniach.

Prace nad instalacją, wykonywane przez francuską firmę Degremont, rozpoczęły się w lipcu br., a ich zakończenie planowane jest na grudzień 2011 r. Koszty inwestycji, ponad 21,6 mln euro, pokryje komunalna spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Do końca roku zapadnie decyzja o refundacji tych kosztów w 56 proc. ze środków unijnych.

Powstała w latach 1973-2000 Oczyszczalnia Wschód położona jest w północno-wschodniej części Gdańska na terenach Żuław Gdańskich w delcie Wisły. Do oczyszczalni w Gdańsku doprowadzane są ścieki z aglomeracji trójmiejskiej, Pruszcza Gd., Żukowa i Kolbudy. Oczyszczone ścieki kierowane są do wód Zatoki Gdańskiej, w odległości 2,5 km od brzegu morza.

Źródło: Ekobudowanie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *