Aktualności, Ekologia, Energetyka, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Skanska inwestuje w Green Corner w Warszawie

Fot. WirtualnySztokholm.pl

Skanska rozpoczyna budowę kolejnego ekologicznego 7-piętrowego biurowca o powierzchni użytkowej 27.500 m2. Inwestycja wyniesie 36 mln euro. Szwedzi w swoim stylu chcą, aby inwestycja „Green Corner” była jak najbardziej przyjazna dla natury. Koniec pierwszego etapu budowy przewiduje się na połowę 2012 roku.

Biurowiec na rogu ulic Chłodnej i Wroniej powstanie ze szczególnym uwzględnieniem kryteriów certyfikacji LEED ? The Leadership in Energy & Environmental Design, czyli amerykańskiego systemu certyfikacji dla inwestycji określanych jako przykłady architektury zrównoważonego rozwoju.

W praktyce oznacza to, że budowany biurowiec będzie m.in. sam produkował energię za pomocą baterii słonecznych umieszczonych na dachu, a woda zużywana do codziennego funkcjonowania obiektów (np. toalety) będzie pochodziła ze zgromadzonej w zbiornikach deszczówki. Ponadto przy biurowcu, oprócz ponad 250 miejsc postojowych dla samochodów, znajdzie się przestrzeń parkingowa dla rowerów. Tzw. ?zielone inwestycje? mają sens nie tylko dlatego, że są przyjazne dla środowiska. Za efektywnym wykorzystywaniem energii i wody idą niższe koszty użytkowania budynku, nawet o 50 procent! Według badań przeprowadzonych na zlecenie UE wynika, że firmy operujące w obiektach proekologicznych mają mniejsze problemy z absencją pracowników ? naturalne światło słoneczne, zoptymalizowanie oświetlenia stanowisk pracy, indywidualna kontrola temperatury oraz stosowanie bezpiecznych materiałów budowlanych pozytywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie.

Nie chodzi jednak wyłącznie o same korzyści i zmniejszanie kosztów, ponieważ wśród przedsiębiorców obserwuje się rosnące poczucie odpowiedzialności za środowisko.
? Najemcy coraz bardziej doceniają ekologiczne budynki ? mówi Nicklas Lindberg, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland. ? Przedsiębiorcy, mając możliwość dokonania pozytywnych zmian na rzecz środowiska, bez konieczności podnoszenia kosztów utrzymania biura, chętnie decydują się na taki krok ? dodaje.

„Green Corner” ma zatem szanse zyskać miano najwyżej ocenianego biurowca w stolicy Polski, ponieważ wykonawca zamierza dostosować go do poziomu Platinum ? najbardziej rygorystycznego poziomu w/w certyfikacji. ? Dostrzegamy zwiększoną aktywność na rynku biurowców w Polsce, dlatego zaczynamy budowę już teraz, zanim podpiszemy umowy najmu powierzchni ? mówi Nicklas Lindberg. Jego zdaniem na rynku największym powodzeniem cieszą się aktualnie powierzchnie, które najemcy mogą dostosować do własnych potrzeb i które są przyjazne środowisku.

Źródło: WirtualnySztokholm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *