Aktualności, Ekologia, Wydarzenia

Co zawiera kurczak w McDonalds?

Fot. Fritz Saalfeld

Autorzy programu Organic Authority przebadali zawartość kurczaka serwowanego w restauracji McDonalds pod nazwą McNuggets. Popularny kurczak w panierce zawiera w 50 proc. mięso, a druga połowę stanowią tzw. wypełniacze i dodatki.

Wśród wypełniaczy i dodatków, jak podaje GW, znajdują się: sól, woda, skrobia czy słodziki, ale także mniej znane substancje, m.in. polidimetylosiloksan, który chroni produkt przed zawilgoceniem, używany powszechnie w produkcji mydła i dezodorantów.

Tert-butylohydrochinon, inny składnik, zabezpiecza kurczaka przed jełczeniem i składa się głównie z butanu, którym napełnia się zapalniczki. Trzecim związkiem dodawanym do kurczaka jest fosforan aluminiowo-sodowy, którego zbyt duża ilość powoduje odwapnienie kości i problemy z układem oddechowym.

Wszystkie dodawane do McNuggets substancje są dozwolone do użytku w przemyśle spożywczym w niewielkich ilościach. Dlatego też jednorazowe zjedzenie kurczaka nie wywoła u konsumenta poważnej choroby. Jednak regularne spożycie spowoduje nagromadzenie się tych związków w organizmie człowieka, a ich wysokie stężenie może okazać się niebezpieczne.

Agata Watemborska

Źródło: Wiadomosci24.pl

One comment

  1. 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *