Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Odstrzał bobrów

Odstrzał bobrów

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wydała zgodę na odstrzał 82 bobrów, które zagrażają wałom przeciwpowodziowym na Żuławach.

Wniosek w tej sprawie złożył Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu. Przez cały mijający rok RDOŚ w Olsztynie prowadziło wizje lokalne i wytypował miejsca, gdzie odstrzał bobrów jest niezbędny dla bezpieczeństwa wałów. Te miejsca to okolice Zalewu Wiślanego oraz niektóre odcinki rzek – głównie Baudy i Pasłęki. Jak informuje ŻZMiUW w Elblągu bobry wykopały 260 nor w wałach na Żuławach Elbląskich i ponad 60 nor w powiecie braniewskim. Na naprawy melioranci wydali ponad 200 tys. zł. W miejscach, gdzie dziury zostały zasypane, po kilku godzinach pojawiały się kolejne. Wały na Żuławach od kilku lat poddawane są atakom bobrów. Wraz ze wzrostem bobrzej populacji zaczęły lawinowo rosnąć szkody. Bobrze rodziny, co roku zasiedlają, bowiem kolejne odcinki rzek.

W walkę z bobrzym problemem zostały zaangażowane koła łowieckie. Trzystu myśliwych z Żuław przeszło już przeszkolenia uprawniające do odstrzału bobrów. Niewykluczone jednak, że odstrzał będzie znacznie mniejszy niż przyznany limit przez RDOŚ.

Źródło: Komunalny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *