Aktualności, Ekologia, Energetyka, Ochrona środowiska, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Prąd ze strużyn

Fot. Agroenergetyka.apra.pl

Niemieckie przetwórnie warzyw znalazły dodatkowe źródło dochodu. Nie neutralizują już obierków w standardowy sposób, lecz produkują z nich biogaz.

Uzyskując podczas przetwarzania warzyw na skalę przemysłową duże ilości wody odpadowej oraz obierek, można skierować ścieki do oczyszczalni zakładowej, a organiczną pozostałość odprowadzić do kompostowni i przetworzyć na nawóz. Lepiej jednak przerabiać wodę odpadową z obierkami do biogazu na drodze ich beztlenowej fermentacji, który może być przetwarzany w lokalnej elektrociepłowni do ciepła użytkowego oraz energii elektrycznej. I właśnie to rozwiązanie wybrała niemiecka firma Gemüse-Meayer.

Awans na pozycję lidera

Gemüse-Meyer powstała w 1972 roku jako wiejskie przedsiębiorstwo, zajmujące się obieraniem ziemniaków i innych warzyw wraz z ich głębokim zamrażaniem. Szybko jednak stała się jednym z liderów na rynku. Gemüse-Meyer rocznie uszlachetnia 60 tys. ton warzyw.
Z przetwórni jarzyn odprowadza się dziennie ok. 100 m3 wód ściekowych oraz ok. 45-50 ton odpadowych obierek. Nie są one w standardowy sposób odprowadzane i neutralizowane, lecz przetwarzane przez biogaz do energii elektrycznej o mocy 500 kW oraz ciepła użytkowego. Oczyszczanie wód poprocesowych z biogazowi zostało technologicznie rozpracowane i technicznie zrealizowane w specjalnie wybudowanej bioinstalacji przez firmę LimnoTec-Biogasanlangen z siedzibą w miejscowości Hille. Wybudowała ona, również na terenie Gemüse-Meyer, w sąsiedztwie hal przetwórczych, dwustopniową biogazownię ? w pełni zautomatyzowaną i wyposażoną w podwójne dmuchawy biogazu. Ścieki poprodukcyjne są poddawane bioprocesowemu oczyszczaniu, w ramach którego napowietrza się je dwiema sprężarkami tłokowymi.

Ogrzewają halę i basen

Uruchomiona w 2007 roku biogazownia jest dwustopniowa. W pierwszym stopniu, obejmującym dwa równolegle pracujące reaktory (każdy o pojemności 1000 m3) przebiega proces mezofilowy w temperaturze ok. 37 st. C, zapewniający co najmniej 80-proc. przemianę substancji organicznych do biogazu. Woda poprodukcyjna oraz rozdrobnione obierki z przetwórstwa warzyw i ziemniaków zostają dokładnie wymieszane ze sobą w takiej proporcji, aby zawartość suchej masy wynosiła 6 proc. Oba reaktory są zasilane tą mieszaniną raz dziennie. Po beztlenowej fermentacji zawartość nieprzefermentowanej substancji organicznej w wodnej mieszaninie wynosi 1,5 proc. i w tej postaci jest skierowana do reaktora fermentacji drugiego stopnia, w którym przebiega proces termofitowy w temperaturze 52 st. C.

Prof. Włodzimierz Kotowski,
Politechnika Opolska

Źródło: Agroenergetyka.apra.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *