Aktualności, Energetyka, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Polskie kopalnie będą mogły liczyć na pomoc publiczną

Fot. Bytom.pl

Podczas dzisiejszej sesji plenarnej w Strasbourgu odbyło się głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla. Wypracowany kompromis zagwarantuje możliwą pomoc państwa dla przeprowadzenia procesu zamknięcia nierentownych kopalń do 2018 r.
Rok 2010 jest ostatnim rokiem obowiązywania dotychczasowego rozporządzenia. W przypadku braku nowych regulacji prawnych w tym zakresie w odniesieniu do tego sektora miałyby zastosowanie ogólne przepisy dotyczące pomocy publicznej, stwarzając tym samym zagrożenie dla górnictwa.

Parlament Europejski uwzględnił zmiany zaproponowane przez posła Bogdana Marcinkiewicza, aby tempo przeprowadzania wyłączania z produkcji nierentownych kopalń było dostosowane do możliwości absorpcji dokonywanej przez obywateli i struktury społeczne.

Mając na względzie rolę węgla w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, wymagane jest ustabilizowanie jego wydobycia na pożądanym poziomie, a więc zapewnienie dostępu do zasobów. Należy zauważyć, że węgiel, jako paliwo w bilansie energetycznym, w dalszym ciągu pozostanie kluczowy dla sektora energetycznego, stabilizując bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Działania podjęte w Parlamencie Europejskim zaowocowały zmianami propozycji przedstawionej przez Komisje Europejską, która wnioskowała o przyspieszenie zamykania nierentownych kopalni węgla kamiennego – do 1 października 2014 r. Wypracowany kompromis zagwarantuje możliwości pomocy państwa dla przeprowadzenia procesu zamknięcia nierentownych kopalń do 2018 r., choć grupa posłów hiszpańskich i rumuńskich wraz z polską delegacją wnioskowała o przedłużeniu tego terminu do 2020 r.

– W przypadku ograniczenia produkcji węgla kamiennego w Unii Europejskiej będzie on zastępowany węglem importowanym. Dlatego uważam za zasadne utrzymanie możliwości współfinansowania przez państwa członkowskie nierentownych kopalń. Mam nadzieje, ze Rada podziela nasze troski i głęboko wsłuchuje się w głos płynący z Parlamentu Europejskiego – mówi nam europoseł Bogdan Marcinkiewicz.

O zmianach w unijnych przepisach portal wnp.pl informował już wcześniej w rozmowie z Januszem Olszowskim.

Dariusz Malinowski

Źródło: Wnp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *