Aktualności, Ekologia, Energia odnawialna, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2010

Fot. WirtualneHelsinki.pl

Najnowsze rozwiązania w zakresie ochrony środowiska, międzynarodowa reprezentacja liderów branży, specjalistyczne konferencje, spotkania biznesowe i warsztaty, przestrzenie specjalne, pokazy maszyn i pojazdów w ruchu, konkursy i interesujące wystawy ? wszystko to czeka na uczestników rozpoczynających się w Poznaniu XXII Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO.

Zielone światło dla ekologii
Ubiegłoroczne targi zgromadziły łącznie ponad 900 wystawców i firm z 23 krajów. Ekspozycję zwiedziło 21 tys. gości z kraju i zagranicy. Jak będzie w tym roku?

Na pewno równie interesująco. Ekspozycja tegorocznych targów POLEKO, która zajmuje łącznie powierzchnię ponad 11 tys. m2 zgromadzi w sumie około 650 wystawców i firm z 20 krajów. Podczas targów producenci i dystrybutorzy z całego świata zaprezentują innowacyjne rozwiązania w zakresie ochrony środowiska i gospodarki komunalnej ? najnowsze technologie, najnowocześniejsze maszyny i urządzenia. Podobnie jak w latach poprzednich, tegoroczną ekspozycję POLEKO uatrakcyjnią wystawy z: Austrii, Czech, Danii, Finlandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Szwajcarii czy Japonii. Wystawcy będą prezentować swoją ofertę w ramach czterech ekspozycji specjalnych: Salon Czystej Energii, Salon Recyklingu, Salon Aparatury Kontrolno- Pomiarowej i Nauka dla Środowiska.

Fakt, że targi POLEKO są jedną z najważniejszych europejskich imprez wystawienniczych prezentujących to wszystko, co może zrobić przemysł na rzecz ochrony środowiska, nie wynika jedynie z wielkości targów mierzonych liczbą uczestników. Uwagę środowiska i mediów skupiają też imprezy towarzyszące. A co ciekawego czeka nas w tym roku?

Zjazd Ekologiczny
Jak co roku podczas targów odbędzie się Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny, którego uroczyste otwarcie nastąpi już pierwszego dnia imprezy. Spotykają się na nim przedstawiciele administracji państwowej, władz samorządowych, sektora usług komunalnych, polskich i zagranicznych przedsiębiorstw oraz pozostałych organizacji działających na rzecz ochrony środowiska. Zagadnienia XIV konferencji problemowej zjazdu oscylować będą wokół gospodarki odpadami. Stąd przewodni temat ?Nowa jakość w gospodarce odpadami ? skutki dla gmin i firm?. Zjazd Ekologiczny to doskonała okazja, by skonfrontować poglądy zarówno przedstawicieli ze sfery publicznej, jak i biznesu na temat przyszłości systemu gospodarki odpadami komunalnymi w kraju.

Wydarzenie pełne energii
Glob Pełen Energii to nietypowe spotkanie z odnawialnymi źródłami energii. Nietypowe dlatego, że miejsce, w którym się odbędzie jest dosyć oryginalne ? specjalnie wybudowana czasza, która wygląda jak czerwone iglo.

Dla głodnych ekologicznych nowinek, eksperci ze świata nauki oraz pasjonaci będą przybliżać zagadnienia związane z energetyką geotermalną, słoneczną, wiatrową i wodną. Czego można  się spodziewać? Eksperci opowiedzą, jak stworzyć domową ciepłownię w ogrodzie. Pojawi się też Pascal Brodnicki, który tym razem nie będzie gotował, ale przekonywał do fotowoltaiki. Z kolei Tomasz Zubilewicz będzie pokazywał ciekawe instalacje urządzeń grzewczych. W ramach spotkania z ?BIOenergią? zaproszeni specjaliści będą doradzać jak zmienić istniejący system grzewczy na ekologiczną i tanią kotłownię lub jak wybudować biogazownię i uzyskać na nią środki finansowe.

Pokazy, prezentacje i ekspozycje
Nowością tegorocznych targów będzie udział Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z Poznania, która postara się przybliżyć zainteresowanym tajniki swojej pracy. W ramach prezentacji odbędą się pokazy sprzętu specjalistycznego (ratownictwa chemiczno-ekologicznego), w tym także pojazdów strażackich. W dniach 24 ? 25 listopada 2010 r. odbędzie się też konferencja pod nazwą: ?Przeciwdziałanie poważnym awariom przemysłowym?. Komenda Wojewódzka udowodni gościom targowym, iż straż pożarna zajmuje się nie tylko prewencją i walką z pożarami, ale do jej zadań należy także usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz katastrof.

Targi POLEKO mają nie tylko wymiar biznesowy, ale pełnią również rolę edukacyjną. To właśnie w Poznaniu organizowane są specjalne występy i akcje propagujące ekologię. Wzorem ubiegłych lat Polskie Towarzystwo Przyrody ?Salamandra? na podstawie najlepszych prac nadesłanych na Ogólnopolski Konkurs Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO stworzy ekspozycję zdjęć, która pozwoli zapoznać się z rożnymi gatunkami roślin i zwierząt występującymi w Polsce.

Coś dla wielbicieli komunalnej motoryzacji
Jednym z ciekawszych wydarzeń odbywających się targów jest City Truck Show ? widowiskowe pokazy pojazdów komunalnych. Na otwartej przestrzeni targowej zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. pracujące zamiatarki uliczne, ładowarki, rębarki czy ciągniki komunalne. Wydarzenie to ma promować nowoczesne rozwiązania wśród osób, które lubią komunalne nowinki technologiczne. Impreza odbywa się w ramach Międzynarodowych Targów Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA, które już trzeci rok z rzędu towarzyszą POLEKO.

Norweskie firmy, seminaria i quiz z nagrodami
W tym roku, aż 16 firm z Norwegii weźmie udział w poznańskich targach. Na przestrzeni wystawowej będzie można zobaczyć rozwiązania dotyczące m. in. recyklingu, gospodarki odpadami, a także związane z zapobieganiem powodziom.

Jak wiemy, nowoczesne metody segregowania odpadów to wizytówka Norwegii. Dlatego do dyspozycji uczestników targów będą automaty, które ułatwiają segregację i recykling butelek oraz puszek. Dodatkową zachętą do korzystania z nich będzie quiz z nagrodami. Każdą pustą butelkę lub puszkę będzie można wymienić na kupon w ekologicznym konkursie i wygrać wycieczkę do Norwegii! Poza tym na przestrzeni wystawowej Ambasady Królestwa Norwegii będzie można zobaczyć nagrodzoną wystawę zdjęć Elżbiety Dzikowskiej i Izabeli Staniszewski ? Norweskie inspiracje ? od tradycji do współczesności?. Projekt ten jest fotograficznym zapisem ekologicznego podejścia do życia Norwegów.

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2010 odbędą się w dniach 23-26 listopada. Honorowy patronat nad tegoroczną, 22 edycją targów sprawuje Minister Środowiska prof. Andrzej Kraszewski.

Źródło: WirtualneHelsinki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *