Aktualności, Ekologia, Energetyka, Ochrona środowiska, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Egipska transakcja gazowa może przyćmić izraelski projekt Tamar

Fot. politykaglobalna.pl

Spółki zależne konglomeratu Israel Corp są bliskie zakupienia egipskich złóż gazu ziemnego w ramach 20-letniej transakcji wartej od pięciu do 10 miliardów dolarów, która kładzie kolejny znak zapytania nad eksploatacją przez Izrael własnego źródła Tamar.

Łączna wielkość na którą opiewa kontrakt z East Mediterranean Gas (EMG) wynosi 1,4 miliarda metrów sześciennych (bcm) gazu rocznie przez 20 lat z opcją zwiększenia jej przez nabywców do 2,9 bcm rocznie, powiedział w poniedziałek jeden z akcjonariuszy EMG.

EMG, który sprzedaje egipski gaz Izraelowi, konkuruje z gazem produkowanym o wybrzeży Izraela przez różne grupy pod wodzą teksańskiej spółki Noble Energy.

Prezes i przewodniczący rady nadzorczej Noble, Charles Davidson, powiedział na niedzielnej konferencji w Tel Awiwie, że propozycja rządu izraelskiego, by podnieść podatek od eksploatacji gazu, stawia pod znakiem zapytania kalendarz i finansowanie projektu Tamar, największego znaleziska gazu na świecie w 2009 roku.

Minister infrastruktury, Uzi Landau, powiedział na konferencji prasowej, że eksploatacja złoża Tamar zgodnie z planem jest kluczowa, ponieważ Mari-B, jedyne izraelskie złoże gazu z którego obecnie prowadzone jest wydobycie, skończy się w 2013 roku.

Według oświadczenia izraelskich partnerów w Tamar, Landau przesłał premierowi Benjaminowi Netaniahu list, w którym stwierdza, że najważniejszy potencjalny klient projektu Tamar musi zdecydować, czy kupować gaz od EMG i wezwał Netaniahu do interwencji w sprawie zapobieżenia opóźnieniom w realizacji projektu Tamar.

PARTNERZY TAMAR POD PRESJĄ

Akcje izraelskich spółek partycypujących w Tamar ? Delek Group i jego firm zależnych; Avner Olil i Delek Drilling, a także Isramco ? spadły w poniedziałek od 3,4 do 3,8 procent.

EMG ma kontrakty z Oil Refineries, Israel Chemicals, OPC Rotem i IC Power.

Oil Refineries, największa izraelska rafineria, szacuje, że wartość gazu który kupowałaby od EMG, w tym opcje, wahałaby się od 1,8 do 2,9 miliarda dolarów. Firma szacuje, że przerzucenie się na gaz ziemny w swoich zakładach pozwoliłoby jej zaoszczędzić ponad 130 milionów dolarów rocznie.

OPC Rotem, który jest w 80 procentach własnością Israel Corp, planuje kupić gaz warty od 3,2 do czterech miliardów dolarów dla swojej 440-megawatowej elektrowni, którą zamierza wybudować.

Transakcja opiewa na 0,3 bcm rocznie i pokrywa połowę konsumpcji energii elektrowni. Warunkiem jej sfinalizowania jest skompletowanie przez firmę finansowania do 31stycznia.

Producent nawozów i chemikaliów, Israel Chemicals (ICL), podał, że będzie kupował gaz ziemny od EMG do 2030 roku. Transakcja ma być warta między 370 a 460 milionów dolarów.

W 2008 roku podpisano umowę na zakup dwóch miliardów metrów sześciennych izraelskiego gazu ziemnego do 2015 roku. Fabryki ICL zostały podłączone do sieci dystrybucyjnej w 2009 roku.

ICL, szósty pod względem wielkości producent potażu na świecie, kupi 0,2 bcm rocznie od EMG dla swojej elektrowni, którą planuje wybudować w mieście Sodoma na południu Izraela. Ma opcję na zakup dodatkowych 0,53 bcm, które nie są zawarte w obecnych szacunkach wartości transakcji.

IC Power otrzymał opcję zakupu od 0,3 do 06 bcm rocznie dla 440-megawatowej elektrowni, którą chce wybudować.

EMG jest własnością egipskiego biznesmena Husajna Salema, Egypt Natural Gas, tajlandzkiego PTT, izraelskiej Merhav Group, Ampal-American Israel Corp i amerykańskiego biznesmena, Sama Zella. Ampal, który posiada 12,5 procent EMG, podał, że dostawy gazu zaczną się w pierwszym lub drugim kwartale 2011 roku.

Źrodło: Onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *