Aktualności, Energetyka, Motoryzacja, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Koniec ropy

Wydobycie ropy naftowej

Światowe zasoby ropy skończą się znacznie wcześniej niż do niedawna sądzono. Już za kilka lat nasza cywilizacja zadrży w posadach

Politycy wolą na razie o tym nie mówić. Jednak grupy naukowców, agencje wywiadowcze i komisje parlamentów analizują już scenariusze na wypadek naftowej godziny zero. Będzie to wyglądać tak: linie lotnicze odwołują loty lub żądają horrendalnych cen za bilety. Obowiązuje urzędowy nakaz oszczędzania prądu. Samochody mają zakaz jazdy powyżej 80 km/godz. Państwo przejmuje monopol nad handlem benzyną. Cena ropy wzrasta o 250 proc. Władze drukują kartki na paliwo. Wielogodzinnych kolejek po paliwo pilnuje uzbrojona policja. Paliwo mogą kupować na przemian tylko właściciele aut z parzystymi i nieparzystymi numerami. W wielu stanach USA obowiązuje śmiesznie niski limit zakupu: pięć dolarów. Niektórzy właściciele porzucają stacje benzynowe. Wprowadzają się do nich sekty religijne i kościoły. Graffiti na dystrybutorach chwalą łaskę Chrystusa lub wieszczą koniec świata.

To nie kolejna literacka wizja przyszłości. Ten kryzys naftowy świat zna z autopsji. Ameryka przez wiele miesięcy walczyła z brakami benzyny po przykręceniu kurka przez Arabów w 1973 roku (w zemście za poparcie Izraela w wojnie przez USA). A przecież wówczas USA miały morze własnej ropy, dziś pozostał z niego strumyk.

Coraz więcej ekspertów alarmuje: w ciągu kilku, góra kilkunastu lat świat czeka naftowy szok. Ropa oczywiście nie skończy się z dnia na dzień, ale będzie coraz droższa, a w końcu diabelnie droga. A to sparaliżuje naszą cywilizację. Styl życia człowieka rozwiniętego świata początku XXI wieku: podróże samolotami, wykwintna żywność na półkach supermarketów, efektowne ciuchy i gadżety ? wszystko to może być wkrótce luksusem dla 10 proc. wybranych. Nastanie epoka oszczędzania ropy i konfliktów o surowce. Ropa po 225 dol. za baryłkę (taką prognozę przedstawił ekonomista Jeff Rubin) może rozłożyć naszą cywilizację na łopatki. Niemożliwe? Kiedy przeczytasz ten artykuł o naftowym kłamstwie, być może zmienisz zdanie.

Źródło: Newsweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *