Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Bociany pożerające dzieci?!

Fot. plfoto.com

Badania nad szczątkami prehistorycznych bocianów wskazują, że stworzenia te raczej jadły dzieci, niż je przynosiły ? donosi internetowe wydanie The Independent.

Skamieliny przodków współczesnych bocianów – marabutów afrykańskich (Leptoptilos robustus) odnaleziono na indonezyjskiej wyspie Flores, zamieszkiwanej niegdyś przez hominidy Homo floresiensis zwane potocznie Hobbitami, ze względu na swoje niewielkie rozmiary.

Około 18 tysięcy lat temu pra-czlowiek i pra-bocian zamieszkiwały te same tereny, dzieliły to samo środowisko. Trudno jednak wierzyć, by ludzie mogli na nie polować. Było raczej odwrotnie. Blisko dwumetrowe ptaki były iście gigantyczne w porównaniu z drobnymi, osiągającymi niewiele ponad metr wysokości, hobbitami. Zdaniem naukowców istnieje duże prawdopodobieństwo, że bociany porywały i zjadały ludzkie niemowlęta.

Hanneke Meijer ze Smithsonian National Museum of Natural History w Waszyngtonie, prowadzący badania w okolicach Jakarty nie ma wątpliwości ? odnalezione skamieliny kości należą do wielkiego ptaka. ? Ich rozmiary wskazywały na ogromnego orła, jednak gdy mogłem przyjrzeć im się dokładniej w laboratorium, ku mojemu zdziwieniu okazało się, że należą do bociana – Marabuta afrykańskiego.? mówi Meijer.

Zdaniem badaczy, w ówczesnych czasach na Flores nie zamieszkiwał żaden groźny ssak drapieżnik, nie było tam wilków, ani dużych kotów. Ekologiczną niszę zajął gigantyczny bocian, wspinając się w ten sposób na koniec łańcucha pokarmowego.

Wielki bocian nie posiadał żadnych wrogów, dlatego wyewoluował do ogromnych rozmiarów i mógł żywić się wszystkim co wpadło w jego szpony ? polował na duże szczury i inne sporych rozmiarów ssaki. Dorosły hobbit mógł stanowić dla niego już zbyt duże wyzwanie, młode jednak nie ? stąd pogląd naukowców, że najprawdopodobniej miał w swoim menu małe dzieci.

Wyspa Flores, leżąca w archipelagu Małych Wysp Sundajskich obok Jawy, Borneo i Timoru, jest niezwykłym miejscem. Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn przez dziesiątki tysięcy lat była odcięta, nie napływały na nią nowe gatunki, nie dochodziło do wymiany genów, przez co zamieszkujące ją zwierzęta i rośliny wyewoluowaly w wyjątkowym i niespotykanym nigdzie indziej na świecie kierunku. Można tu znaleźć wiele endemicznych gatunków takich jak karłowate słonie, olbrzymie warany komodo i bogactwo roślin.

Mieszkańcy Flores, malutcy praludzie, na pewno nie cieszyli się tak jak my dziś, z widoku nadlatującego bociana. Co w naszej kulturze traktowane jest jako symbol życia, zwiastun nowych narodzin, tam budziło lęk i zapowiadało śmierć.

Za The Independent

Źródło: odkrywcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *