Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia odnawialna, Energia słoneczna, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Prof. Maciej Nowicki: energetyka słoneczna ma przyszłość w Polsce

Fot. Wnp.pl

Gdy rozmawiam z politykami czy urzędnikami przekonując ich o tym, że fotowoltaika ma sens, to bardzo często słyszę, że w Polsce mamy za mało dni słonecznych, że fotowoltaika jest za droga i Polski na nią nie stać. Takie argumenty słyszymy już od wielu lat, to stereotypy z którymi bardzo ciężko walczyć – mówił prof. Maciej Nowicki, były minister środowiska, podczas konferencji „Fotowoltaika – perspektywy rozwoju w Polsce”.
Jak podkreślał były minister środowiska, najgorsze jest jednak to, że te stereotypy przenikają następnie do dokumentów państwowych m.in do Polityki energetycznej Polski do 2030 roku, strategicznego dokumentu dla rozwoju energetyki.

– W Polsce wcale nie mamy za mało słońca. Najlepszym przykładem są Niemcy, gdzie 20 lat temu zaczęto promować rozwój energii słonecznej i dzisiaj mają zainstalowane blisko 10 tys. MW. My mamy niecałe 2 MW, a mamy podobne warunki nasłonecznienia ? tłumaczył prof. Nowicki.

Według prof. Nowickiego, bezzasadny jest również argument mówiący o tym, że Polski na fotowoltaikę nie stać.

– Stać nas na wielomilionowe dopłaty do wydobywania węgla w nierentownych kopalniach, stać nas na wydatkowanie miliardów złotych na pierwszą elektrownię jądrową i niezwykle drogą infrastrukturę z nią związaną np. przyłączenie do sieci czy składowisko odpadów radioaktywnych. Jednak rozproszone po całym kraju małe instalacje solarne nie są tak widowiskowe. Jeżeli ktoś mówi, że to droga technologia, opierając swoje kalkulacje na dzisiejszych danych robi kolosalny błąd. Konieczna jest projekcja na 10 czy 20 lat, biorąc pod uwagę, że następuje spadek cen paneli fotowoltaicznych, a ceny za uprawnienia do emisji CO2 będą rosły ? mówił były minister środowiska.

Zdaniem prof. Nowickiego, koło roku 2020-2025 fotowoltaika będzie konkurencyjna w stosunku do paliw kopalnych.

– Jeszcze ta dekada musi być poświęcona na otwieranie rynku, szkolenia i przekonywanie wszystkich, że energia słoneczna jest energią przyszłości. Przed nami jeszcze długa droga, zarówno jeśli chodzi o poprawę sprawności, zmniejszenie kosztów, a przede wszystkim z magazynowaniem energii ? tłumaczył prof. Nowicki.

Patrycja Batóg

Źródło: Wnp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *