Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Jak humanitarnie postępować z żywym karpiem?

Fot. plfoto.com

Karp na świątecznym stole to dla większości z nas jest wręcz niezbędny. Najchętniej kupujemy świeżo zabitego. Co jednak zrobić, gdy ani pani z rybnego, ani nikt z domowników nie chce go zabić? Na pewno rozwiązaniem nie jest duszenie karpia w reklamówce albo pozostawianie go w tejże torebce na mrozie. Cóż, może ta opcja wydaje nam się bardziej humanitarna od uderzenia go w głowę, jednak w rzeczywistości taka nie jest. Trzeba sobie uświadomić, że duszenie karpia i skazywanie go na powolną śmierć jest takim samym przestępstwem, jak znęcanie się nad psem czy kotem.

Żywy karp w sklepie

Niejednokrotnie byliśmy świadkami, w jakich warunkach przetrzymywane są żywe karpie w sklepach. Często przygotowane dla nich akwaria są za małe, aby mogły się w nich swobodnie poruszać. Żywe pływają obok martwych, a woda często jest brudna. Również to, w jaki sposób ryby są zabijane przez sprzedawców, powinno budzić nasz sprzeciw. Nie pozwólmy, aby karp zabijany był na naszych oczach. W sklepie powinno być specjalnie do tego celu wydzielone miejsce. Może to być parawan lub ścianka, dzięki której obecni w sklepie nic nie zobaczą.

Transport żywego karpia

Towarzystwo Promocji Ryb i Polska Akademia Nauk skonstruowały specjalne pudełko, które miałoby służyć przenoszeniu karpia ze sklepu do domu. Pudełko ma podłużny kształt i do połowy zakrywa włożoną do niego rybę. Ponieważ karp jest w stanie oddychać tlenem atmosferycznym, pudełko takie pozwala przetransportować go nie narażając na uduszenie i olbrzymi stres, jaki przeżyłby w reklamówce. Zyskuje na tym nie tylko zwierze, ale i my, gdyż mięso niezestresowanego karpia jest smaczniejsze.

Zabicie karpia

Karpia możesz zabić uderzając go silnie tępym narzędziem w tył głowy lub uprzednio go ogłuszając, odciąć mu głowę. Postaraj się to zrobić jak najszybciej i nie pozwól, aby przyglądały się temu dzieci.

Prawo w obronie karpi

Zgodnie z artykułem 35 Ustawy o ochronie praw zwierząt, osoba, która zabije zwierzę w niehumanitarny sposób podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. W przypadku szczególnego okrucieństwa kara pozbawienia wolności wydłuża się do dwóch lat.

Źródło: Niam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *