Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

W poszukiwaniu ekologicznego sprzętu drukującego

Fot. przejdznaswoje.pl

Cała Polska zastanawia się, czy ekologiczny papier to ten szary z makulatury, czy może, jak mówią bardziej wtajemniczeni, śnieżnobiały ale z certyfikatem ekologicznym na przykład FSC. Prawda jest jednak taka, że papier ekologiczny nie istnieje, ale jest wiele produktów, które mogą być w ten czy inny sposób bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Podobnie jest ze sprzętem.

Będąc nastawionym ekologicznie, można w ogóle nie zużywać papieru. Można niczego nie drukować – powiedziałby ktoś. Ale większość z nas jest jeszcze jednak konsumentami, pracujemy, zarabiamy, żyjemy w strukturach społecznymi, komunikujemy się, składamy pisma do urzędów… Musimy konsumować, kupować drukować. Jak pogodzić nasze oczywiste potrzeby egzystencjonalne, wygodę z pro-ekologicznym nastawieniem?

Postanowiliśmy… po ograniczeniu zbędnego zużycia papieru do minimum, przerzucenia się na papier z certyfikatem ekologicznym, dojść do kolejnego etapu: poszukania możliwości pro-środowiskowego druku. A tutaj, wszystko wiadomo zależy od doboru sprzętu i zachowania pewnych zasad w jego użytkowaniu. Do jakich doszliśmy wniosków? Jakich kryteriów należy się trzymać wybierając domowy czy biurowy sprzęt do drukowania (na przeciętny stan portfela)?

1. Energooszczędność to cecha pro-ekologiczności wszystkich urządzeń i sprzętów. Producenci z reguły chwalą się swoimi postępami w tej dziedzinie, jest ona czysto technologiczna ale oczywista wobec przemyślanych indywidualnych zakupów: im mniej energii będzie zużywała moja drukarka, tym mniej będę płacić przez lata za rachunki. Problemem nie powinna być w tym przypadku porównywalność wyników poszczególnych produktów.

2. Możliwy druk dwustronny – czyli automatyczna funkcja duplex. już dawno udowodniono, że człowiek z natury jest leniwy. Jeśli musi się ruszyć, żeby odwrócić kartkę na drugą stronę podczas druku, to tego nie zrobi. Co gorsze, jeśli spróbuje, to często zrobi to niepoprawnie i ponownie zadrukuje już zajętą stronę. Ale dlatego producenci wymyślili oszczędne modułowe zarządzanie dokumentacją …

3. Zwiększona wydajność tonera czy innych materiałów eksploatacyjnych to oczywistość. Tonery potrafią kosztować kilkaset złotych, nawet zastępniki nieoryginalne nie są tutaj rozwiązaniem. Dlatego warto kupować większe, bardziej wydajne tusze i co najważniejsze w osobnych kolorystycznych pojemnikach. Gdy kupujemy kolor mieszany, może się zdarzyć, że skończy nam się np. niebieski, mimo, że wciąż mamy żółty i czerwony, już niczego nie wydrukujemy poprawnie, a wyrzucanie jest marnowaniem tego, co zostało…

4. Informacje o firmie produkującej – czyli wizerunek zbudowany na społecznej i ekologicznej odpowiedzialności biznesu. tutaj moglibyśmy się wiele rozpisywać, ale z reguły sprawdzanie takich działań producenta wymaga większej uwagi konsumenckiej np. przeczytania na stronie internetowej polityki środowiskowej, listy dostawców, polityki wobec pracowników…

5. Eliminowanie szkodliwych dla środowiska substancji a w konsekwencji zastępowanie ich innymi nowymi przyjaznymi dla środowiska komponentami. Z reguły firmy chwalą się postępami w tej dziedzinie np. HP i ekologiczne drukarki wykorzystujące do produkcji materiały z recyklingu. Tutaj także powinniśmy spojrzeć na skład chemiczny substancji – pytanie, dlaczego nie ma go po polsku?. Odpowiedź brzmi: ponieważ konsumenci lokalni jeszcze się tym tematem za bardzo nie zainteresowali, a szkoda.

Opracowanie: Kasia Dulko

Źródło: Moj-ogrodnik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *