Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Choinka przyszłości

Fot. Walbrzych.pl

Czy w przyszłości metry świecących lampek okażą się zbędne, a choinki będą same mieniły się milionem barw?

Tradycja przystrajania bożonarodzeniowych drzewek sięga XVI wieku. Przez lata zmieniała się moda i gusta, i tak zamiast suszonych owoców, orzechów i pierniczków, zaczęto wieszać wycięte z papieru lub bibuły własnoręcznie tworzone ozdoby ? łańcuchy, gwiazdki. Stawiano zimne ognie, a nawet zapalano na drzewkach świece. Wraz z postępem technologii zaczęto na masową skalę produkować szklane bombki i elektryczne lampki choinkowe.

Dziś nie wyobrażamy już sobie świąt bez kilometrów lampek migających na różne kolory, wygrywających najpopularniejsze melodie kolęd. Jednak dni lampek choinkowych są już policzone ? przyszłości choinki będą świecić same!

Przyszłością bożonarodzeniowych drzewek, tak samo jaki wielu innych roślin i zwierząt hodowlanych, jest inżynieria genetyczna. W przypadku większości roślin poddawanych modyfikacjom, ich celem jest stworzenie gatunków bardziej odpornych na choroby, dających większe i smaczniejsze owoce. W przypadku choinek znaleziono jednak inne zastosowanie genetycznych manipulacji.

Choinkom można wszczepić geny glonów lub bakterii, odpowiadających za ich naturalne świecenie. Lucyferyna to białko, które powoduje emitowanie kolorowego światła. W zależności od jego budowy można komórkę zaprogramować do świecenia na określony kolor. Dzięki takiej modyfikacji genomu drzewek hodowanych specjalnie na święta Bożego Narodzenia, można stworzyć choinki, które będą same świecić, a wieszanie lampek będzie zupełnie niepotrzebne.

Pomysł ten nie jest zupełnie nowy, podobna koncepcja pojawiła się już w umysłach naukowców, choć w nieco innym kontekście. Naukowcy z National Cheng Kung University (Tajwan) przeprowadzili udane eksperymenty nad roślinami bioluminescentnymi, które skonstruowali w oparciu o zdolność świecenia jonów złota znajdujących się w żywych komórkach. Świecące rośliny mogłyby zostać zasadzone wzdłuż ulic ? za dnia stanowiąc zieloną ozdobę, a nocą – oświetlenie miast.

Dziś trudno sobie wyobrazić inny wystrój centrów handlowych, ulic miast i naszych domów. Czas pokaże czy futurystyczne wizje naukowców wejdą w życie.

amo

Źródło: Odkrywcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *