Aktualności, Ekologia, Motoryzacja, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Trzecie elektryczne auto wchodzi na rynek

Fot. cars.com

Ford Transit Connect to pierwszy dostawczy samochód elektryczny. Jaki jest jego zasięg i ile będzie kosztował?

Chevrolet Volt i Nissan Leaf, które właśnie trafiają do salonów samochodowych w wybranych stanach USA, to nie jedyne elektryczne modele, które będzie można kupić za Oceanem jeszcze w 2010 roku.

Trzecim elektrycznym pojazdem, który – w obliczu debiutu dwóch wyżej wymienionych aut – umknął uwadze mediów, a który właśnie wchodzi na rynek to Ford Transit Connect.

Ford Motor Company poinformował, że właśnie rozpoczął dostawę elektrycznej wersji Transita do wybranych klientów, wśród których są m.in. AT&T, Canada Post, the New York Power Authority czy Southern California Edison.

Transit Connect to pierwszy zbudowany przez Forda całkowicie elektryczny samochód. W początkowym okresie jego obecności na rynku koncern z Detroit deklaruje roczną produkcję na poziomie 600-700 egzemplarzy elektrycznego Transita.

Ford zapewnia, że zasięg Transita Connect to 80 mil, a jego bateria może zostać naładowana z wykorzystaniem 240-voltowego gniazdka w czasie od 6 do 8 godzin.

Po uwzględnieniu ulgi podatkowej na zakup ekologicznych samochodów, elektryczna wersja Transita będzie kosztować w USA 57 tysięcy dolarów, czyli dwa razy więcej niż wersja tradycyjna.

Prace nad elektryczną wersją Transita Ford rozpoczął zaledwie 13 miesięcy temu, korzystając przy tym z pomocy Chevroleta, który zaczął również wtedy pracę nad Voltem i udostępnił do testowania sąsiadowi zza miedzy technologie wykorzystane w Volcie.

Jednak w przeciwieństwie do Volta, Transit Connect bazuje na energii produkowanej wyłącznie przez baterię i nie korzysta z innego źródła energii.

Za rok Ford chce wypuścić na rynek elektryczną wersję Focusa. Focus Electric ma być konkurencją dla pionierów wśród samochodów na baterie ? Nissana Leafa i Chevroleta Volta.

Wszystko wskazuje natomiast na to, że Transit Connect jeszcze przez jakiś czas nie będzie miał konkurencji wśród elektrycznych samochodów dostawczych. Nissan planuje produkcję tego rodzaju pojazdu, ale najwcześniej po roku 2013.

Źródło: Gramwzielone.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *