Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia cieplna, Energia odnawialna, Energia wiatru, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Mielec: zielona energia w Baśniowej Krainie

Fot. Mielec.pl

Jak siła wiatru może wpłynąć na temperaturę wody? Wiedzą to już dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Mielcu, w którym od kilku tygodni funkcjonuje mini elektrownia wiatrowa. Energia zdobywana za pomocą wiatraka służy do ogrzewania wody bieżącej w przedszkolu.

Instalacja mini elektrowni wiatrowej to jeden z elementów termomodernizacji obiektu, który podobnie jak Przedszkole Miejskie nr 13, zyskało nie tylko nowe drzwi i okna, ale także nową, ?cieplejszą” elewację. Inwestycja w obu budynkach to koszt 1 341 217 zł, z czego ponad 839 tysięcy złotych to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Zgodnie z założeniami w PM 9, noszącym nazwę ?Baśniowa Kraina”, zamontowana została także mini elektrownia wiatrowa (turbina wiatrowa – o mocy 3,0 kW). Dzięki temu rozwiązaniu w skali roku może być uzyskane ok. 6,48 GJ energii cieplnej tj 1,8 MWh, która częściowo zaspokoi potrzeby użytkowników na ciepłą wodę.

– Turbina pracuje już od kilku tygodni, lecz wymierne efekty jej pracy poznamy, gdy otrzymamy faktury rozliczeniowe z zakładem energetycznym – przyznała Krystyna Majka, dyrektor przedszkola nr 9. Według założeń projektowych oszczędności mają sięgnąć około 30%. – Efekty ekologiczne i ekonomiczne to jeden z aspektów tej inwestycji. Równie bardzo cieszy mnie drugi. To kwestia edukacji dzieci młodzieży i przyzwyczajania ich, że pozyskiwanie zielonej energii jest nie tylko bardzo ważne, ale i możliwe. Ta inwestycja jest przykładem, że wykorzystywana na co dzień energia może jednocześnie sprawiać, że nasze otoczenie jest czystsze i bardziej przyjazne – mówi prezydent Mielca Janusz Chodorowski.

Energia z turbiny wiatrowej w ?dziewiątce” jest przekazywana za pomocą specjalnych urządzeń do zespołu akumulatorów zasilających cztery duże podgrzewacze wody. Jak podkreśla Krystyna Majka, wiatrak kręci się szybko nawet przy słabym wietrze. – Tuż po zamontowaniu mini elektrowni przeprowadzone zostały zajęcia z naszymi podopiecznymi, które miały uświadomić, czym jest energia wiatrowa, jakie ma znaczenie i skutki. Teraz dzieci wiedzą, że jest to nie tylko ekonomiczne rozwiązanie, ale także takie, które nie zwiększa zanieczyszczenia środowiska. Te zajęcia znakomicie wkomponowały się w program zajęć ekologicznych, które od dłuższego czasu prowadzone są w naszym przedszkolu – przyznała dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 9.

Wiosną w ?dziewiątce” organizowane będą zajęcia ekologiczne także dla dzieci z innych przedszkoli miejskich.

Mini elektrownia wiatrowa będzie znakomitym przykładem wykorzystania energii odnawialnej.

Źródło: Komunalny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *