Aktualności, Ekologia, Energetyka, Ochrona środowiska, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Powódź zalewa australijski węgiel

Fot. friendfeed.com

UCIERPI NIE TYLKO GOSPODARKA AUSTRALII

Powodzie na wschodzie Australii spowodowały zatrzymanie prac wydobywczych w tym najbardziej bogatym w węgiel regionie kraju. Dlatego w dłuższej perspektywie należy się spodziewać wzrostu cen węgla koksującego i energetycznego – pisze agencja Reutera.

Kopalnie węgla znajdujące się na zalanych terenach – o powierzchni większej niż Francja i Niemcy razem wzięte – zapewniają rocznie wydobycie na poziomie ok. 90 mln ton, czyli 35 proc. rocznego eksportu z 2009 roku.

Na skutek działania siły wyższej, firmy wydobywcze nie mogą wywiązać się ze swoich zobowiązań. W dłuższej perspektywie oznacza to wzrost cen węgla koksującego i energetycznego.

Australia dostarcza ponad połowę węgla koksującego na rynek światowy. Ta odmiana surowca jest szczególnie potrzebna firmom zajmującym się produkcją stali, np. w Chinach.

Następstwa gospodarcze tej powodzi będą bardzo poważne dla stanu Queensland, gdyż wpłynie ona na dochód z górnictwa, rolnictwa i turystyki. – Szkody będą szły w miliardy dolarów australijskich – powiedział odpowiedzialny za finanse stanu Andrew Fraser.

//sk

Źródło: TVN24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *