Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

W Przemyślu powstanie pogotowie dla rysia

Powstanie pogotowie dla rysia

Z inicjatywy Karpackiej Spółki Gazownictwa powstanie pierwszy w Polsce profesjonalny ośrodek leczenia i rehabilitacji rysi. Jego siedzibą będzie Przemyśl ? miasto, które stoi na styku Karpat i Roztocza – miejsce występowania Rysia na południu Polski, w otoczeniu Bieszczadzkiego, Magurskiego i Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Obecnie żyje w Polsce raptem ok. 200 osobników. Strata nawet jednego osobnika jest bardzo dotkliwa. Górnicy z zakładu mają nadzieję, że dzięki ich staraniom liczba tych zwierząt w Polsce zwiększy się i są dumni, że właśnie to zwierzę zostało ich oficjalną maskotką.

Pogotowie powstanie w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Do tego miejsca rocznie trafia ok. 400 zwierząt wymagających natychmiastowej pomocy. W większości są to gatunki chronione, wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt Zagrożonych.

Zamierzeniem Karpackiej Spółki Gazownictwa jest stworzenie profesjonalnego miejsca w którym do ratowania rysi użyto by wszelkich dostępnych metod w medycynie weterynaryjnej. Niewykluczone, że ośrodek będzie się starał o pozyskanie krwi, która by została użyta w razie szczególnie ciężkiego przypadku. Poza leczeniem zwierze musi mieć także zachowany komfort psychiczny w trakcie powrotu do zdrowia. Wymagane są pomieszczenia, w których ryś jak i personel ośrodka byłby bezpieczny. Jeżeli stan zdrowia będzie na to pozwalał, zwierzę zostanie wypuszczone do przestronnej woliery spełniającej wszelkie normy w zakresie utrzymania rysi.

– To dopiero początek naszej drogi, niemniej musimy się spieszyć. Przewidujemy, że w chwili gdy w Polsce znacznie rozbudowana zostanie infrastruktura, powstaną nowe autostrady, drogi ekspresowe, na polskich szosach będzie ginąć coraz więcej rysi. W sytuacji gdy będą czynione próby reintrodukcji tych zwierząt w Polsce, szkoda aby ta inicjatywa poszła na marne – mówi weterynarz Andrzej Fedaczyński z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

– Rozpoczynamy dopiero współpracę z Karpacką Spółką Gazownictwa. Ponieważ rozpoczęliśmy budowę w grudniu, w tym roku są to prace głównie porządkowe, wytyczenie terenu, uzyskanie wszelkich potrzebnych pozwoleń. W przyszłym roku powstanie budynek wraz z przylegającą do niego wolierą. W przyszłych latach nastąpi dalsza rozbudowa. Stale współpracujemy z organizacjami zajmującymi się pomocą tym zwierzętom i także od nich czerpiemy wiedzę i wzorce. Poza utworzeniem miejsca leczenia nasze działania będą szły także w kierunku usprawnienia przyszłych interwencji z udziałem rysi, czyli określenia rejonów gdzie może dojść do takiego zdarzenia, instruowania służb z tego terenu z kim mają się kontaktować w razie potrzeby, oceny możliwości jak najszybszego sprowadzenia lekarza weterynarii, który jest w posiadaniu broni pneumatycznej do znieczulenia Rysia. Również zapewnienia sprawnego i szybkiego transportu w razie potrzeby z eskortą policji (w przypadku godzin szczytu, utknięcie pacjenta w korku może skończyć się tragicznie), a także działań edukacyjnych pracowników służb samorządowych, policji, straży pożarnej oraz dzieci i młodzieży – powiedział Fedaczyński.

Polska jako kraj szybko rozwijający także będzie musiała zmierzyć się z tym problemem. Wg. statystyk WWF Polska w okresie ostatnich 9 lat, w Polsce zostało rannych 14 rysi. Niestety brak odpowiednio przygotowanych ośrodków i świadomości ludzkiej, co z takim zwierzęciem zrobić, sprawił że większość z nich nie udało się uratować.

Łukasz Solski

Źródło: NaszeMiasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *