Aktualności, Ekologia, Energetyka, Ochrona środowiska, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Chiny będą powtórnie wykorzystywać zużyte paliwo jądrowe

Fot. Eco-zone.pl

Chiński koncern China National Nuclear Corp. opracował technologię pozwalającą na ponowne wykorzystywanie zużytego paliwa jądrowego. Dzięki temu współczynnik wykorzystania uranu może wzrosnąć nawet 60 razy.
Obecne chińskie zasoby uranu wystarczą na ok. 50-70 lat, ale przy zastosowaniu nowej technologii mogą one wystarczyć nawet na 3 tys. lat.

Chińskie zasoby uranu szacuje się na ok. 171,4 tys. ton, leżących w 8 prowincjach: Jiangxi, Guangdong, Hunan, Xinjiang, Mongolia Środkowa, Shaanxi, Liaoning i Yunnan.

Obecnie w Chinach działa 12 reaktorów jądrowych o łącznej mocy 10,5 GW. Oficjalne plany chińskiego rządu mówią, że do roku 2020 powstaną reaktory o łącznej mocy 40 GW, ale niewykluczone, że cel ten zostanie podwojony i w roku 2020 moc chińskich reaktorów wyniesie 80 GW.

Nawet przy szybkim wdrożeniu nowej technologii powtórnego wykorzystywania paliwa jądrowego Chiny większość uranu będą musiały importować. Dlatego Chiny starają się zapewnić długoterminowe dostawy uranu. W połowie 2010 r. zawarto umowę z kanadyjską firmą Cameco na zakup 10 tys. ton uranu w ciągu 10 lat. Ponadto pracownicy China National Nuclear Corp. rozpoczęli poszukiwania złóż uranu w Nigrze, Namibii, Zimbabwe oraz Mongolii.

Rozwój energetyki jądrowej ma być jednym z elementów ograniczających emisję CO2. Chińskie plany przewidują, że w 2020 r. 15 proc. energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

W raporcie „Energy Predictions 2011” opublikowanym pod koniec 2010 r. przez firmę Deloitte prognozuje się, że światowa energetyka będzie rozwijać się w cieniu Chin. Autorzy raportu zwracają uwagę na ogromną rolę Chin w sektorze energetycznym oraz coraz bliższą współpracę Państwa Środka z krajami bogatymi w zasoby naturalne. Chiny mają być jednym z liderów (poza krajami Europy i Ameryki Północnej) rozwoju energetyki jądrowej.

Dariusz Ciepela

Źródło: Wnp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *