Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Gady i ptaki mają włosy

Gady i ptaki mają włosy

Zespół naukowców z Austrii odkrył, że ptaki oraz jaszczurki mają geny odpowiedzialne za wytwarzanie włosów. O swoim odkryciu naukowcy poinformowali na łamach: ?Proceedings of the National Academy of Sciences?

Zespół naukowców kierowany przez Leopolda Eckharta z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu porównał część genomu jaszczurki (anolis zielony), kurczaka i człowieka. Zdumieni badacze odkryli, że genom jaszczurki zawiera sześć genów, które u ssaków odpowiadają za produkcję keratyny, z której powstają włosy. Działalność tych genów jest najlepiej wyrażona w łapach jaszczurki ? najprawdopodobniej biorą one udział w formowaniu się pazurów. Podobny gen odkryto także u kurczaków.

Do tej pory naukowcy uważali, że włosy to wynalazek ewolucyjny ssaków i że tylko one posiadają geny odpowiedzialne za ich produkcję. Włosy, zapewniające zarówno izolację jak i ochronę postrzegane są jako jeden z czynników odpowiedzialnych za panowanie ssaków.

Najnowsze badania dowodzą, że geny takie po raz pierwszy pojawiły się już 300 milionów lat temu (Paleozoik) u jednego z przodków współczesnych gadów. Prawdopodobnie geny te początkowo warunkowały tylko wytworzenie szponów, z czasem zaczęły odpowiadać także za wzrost włosów. Nie wiadomo jednak, dlaczego włosy pojawiły się dopiero u ssaków, skoro odpowiednie geny zwierzęta posiadały znacznie wcześniej.

Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *