Wpływ rozwoju energetyki jądrowej na ochronę klimatu, bezpieczeństwo programu jądrowego i budowanie wiedzy o bezpieczeństwie i nadzorze ? to najważniejsze z punktu widzenia resortu środowiska obszary związane z przygotowaniami do rozwoju programu energii jądrowej w Polsce. Minister Andrzej Kraszewski patronuje rozpoczętemu dziś cyklowi konferencji naukowych poświęconych energii atomowej.
Na Politechnice Warszawskiej odbyła się pierwsza z serii pięciu konferencji naukowych poświęconych energii atomowej zorganizowana przez Politechnikę Warszawską przy wsparciu Ambasady Francji w Polsce oraz Komisariatu ds. Energii Atomowej (CEA) i Agencji France Nucléaire International (AFNI).
Podczas seminarium przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące energetyki jądrowej ze szczególnym uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa publicznego, zarządzania kryzysowego oraz umiejscowienia aspektu energetyki jądrowej w budowie świadomości społeczeństwa obywatelskiego.
Minister Kraszewski podczas wystąpienia otwierającego konferencję powiedział:
– Coraz więcej krajów decyduje się wrócić do koncepcji energetyki jądrowej. Główny powód to potrzeba walki ze zmianami klimatu. Także Polska szuka sposobów by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. W zakresie działań związanych ze środowiskiem, równie ważne jest dla nas także zapewnienie warunków do bezpiecznego prowadzenia tego procesu w Polsce dzięki działaniom i nadzorowi podległego ministrowi środowiska prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Te dane i informacje będą też odgrywały rolę w budowaniu społecznego odczucia bezpieczeństwa w związku z energetyką jądrową, niezbędnym dla powodzenia tego projektu w Polsce. Należy też pamiętać o zrównoważonym rozwoju wykorzystania innych źródeł energii, w tym wspierania przyjaznej środowisku energii ze źródeł odnawialnych.
Konferencja ?Rozwój energetyki jądrowej w Polsce? rozpoczęła cykl debat o energii atomowej dla parlamentarzystów, władz lokalnych, mediów, organizacji pozarządowych i środowisk naukowych.
Źródło: Ministerstwo Środowiska