Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Mrówki grzybiarki parasolowe na emeryturze

Grzybiarki parasolowe

Gdy środkowoamerykańskim mrówkom stępią się żuwaczki, przestają nimi ciąć liście i zajmują się już tylko transportem do mrowiska ? informuje pismo ?Behaviour Ecology and Sociobiology?.

Mrówki grzybiarki parasolowe (Atta cephalotes) tną liście roślin na kawałki i znoszą je do podziemnych komór mrowiska. Tam, po przeżuciu i zmieszaniu z odchodami ? liście stają się podłożem do hodowania grzybów, którymi się żywią. Byt kolonii zależy od wydajności pracy ? im więcej da się naciąć i przynieść liści, tym lepiej.

Zespół doktora Roberta Schonfielda z University of Oregon (USA) prowadził badania w parku narodowym Soberania w Panamie. Badania pod mikroskopem elektronowym wykazały, że o ile u świeżo wyklutej z poczwarki mrówki żuwaczki są równie ostre, co najostrzejsza żyletka, to z wiekiem stają się nawet 300 razy bardziej tępe ? mimo, że żuwaczki zbudowane są z twardego biomateriału, zawierającego cynk.

Naukowcy ustalili, że gdy po stępieniu żuwaczek wycinanie okrągłych fragmentów liści trwa już kilkakrotnie dłużej niż początkowo, mrówki się przekwalifikowują i pozostawiają cięcie ostrej młodzieży, a same zajmują się noszeniem liści do mrowiska oraz uprawą grzybów.

Dzięki temu kolonia jako całość optymalnie wykorzystuje energię zawartą w pożywieniu, a poszczególne mrówki dłużej (w porównaniu z owadami żyjącymi samotnie) żyją, pracując dla dobra swojej społeczności.

Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *