Aktualności, Rolnictwo, Wydarzenia

Biały ryż może sprzyjać cukrzycy

Fot. motyle-ksiezyca.pinger.pl

Zastępując biały ryż ryżem brązowym oraz chlebem pełnoziarnistym można skutecznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę nawet o jedną trzecią ? informuje pismo ?Archives of Internal Medicine?.

Jak twierdzą naukowcy z Harvardu, biały ryż zwiększa prawdopodobieństwo cukrzycy typu II, ponieważ powoduje szybkie podnoszenie się poziomu cukru we krwi. Natomiast dieta oparta na brązowym ryżu ? podobnie jak inne pełnoziarniste produkty ? uwalnia glukozę powoli, stopniowo.

Wyniki uzyskane przez zespół doktora Qi Suna z Harvardu mogą być podważone, ponieważ oparto je na ankietach, przeprowadzonych wśród 200 000 Amerykanów ? być może osoby jedzące dużo białego ryżu nie stosują diety i prowadzą mniej zdrowy tryb życia.

Po uwzględnieniu wieku i innych czynników sprzyjających cukrzycy okazało się, że osoby spożywające tygodniowo 5 lub więcej 150-gramowych porcji białego ryżu były o 17 procent bardziej narażone na cukrzycę niż ci, którzy zadowalali się miseczką ryżu miesięcznie.

Natomiast jedzenie brązowego ryżu miało efekt przeciwny ? zapobiegało pojawieniu się cukrzycy. 1-2 porcje brązowego ryżu tygodniowo skutecznie zmniejszały ryzyko cukrzycy o 11 procent w porównaniu z jedną miseczką na miesiąc. Autorzy badań oceniają, że całkowite zastąpienie białego ryżem brązowym, makaronem i chlebem pełnoziarnistym dałoby redukcję ryzyka o 1/3. Są to kolejne dowody naukowe, że jakość naszego życia w dużej mierze zależy od tego co jemy.

Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *