Aktualności, Ekologia, Energetyka, Ochrona środowiska, Wydarzenia

CO2 kontra polskie elektrownie

Fot. estudent.pl

„Rzeczpospolita” podała, że Ministerstwo Gospodarki odczuwa spore problemy z przekonaniem Komisji Europejskiej do polskich postulatów o przydziale darmowych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla dla polskich elektrowni poczynając od 2013 r.

Tomasz Dąbrowski, dyrektor departamentu energetyki w MG przyznaje, że rozmowy w Brukseli są trudne. Zwraca on uwagę, że decyzja o tym, w jakim stopniu Polska będzie mogła wykorzystać darmowe pozwolenia na emisję CO2, ostatecznie zostanie podjęta przez Komisję Europejską, a więc rząd Europy, a nie jej parlament. Duńska komisarz d.s. klimatu w KE, Connie Hedegaard w połowie ub.r. zapewniała wicepremiera W. Pawlaka o zrozumieniu dla polskich postulatów.

Ale nieoficjalnie mówi się o pacie w negocjacjach z KE i jej wątpliwościami, które z inwestycji w elektrowniach można uznać za faktycznie rozpoczęte przed końcem 2008 r. Nadal nie wiadomo również, jak będzie wyglądał system przydziału darmowych pozwoleń na emisję CO2.
JeśliPolska odpowiednio nie zareaguje i nie wykorzysta odpowiednio swojej prezydencji w Unii Europejskiej (1 lipca ? 31 grudnia b.r.)- może być krucho.

Źródło: Energetykon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *