Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Kraje o najwyższym i najniższym wskaźniku recyklingu

KrajProcent recyklingu
1Switzerland52%
2Austria49.7%
3Germany48%
4Netherlands46%
5Norway40%
6Sweden34%
7United States31.5%
Source: BBC

Szwajcaria jest bardzo dumna ze swoich starań dbania o środowisko; z dobrym skutkiem realizują politykę ?Szkła i papieru?. Przy każdym supermarkecie w wyznaczonych miejsca są pojemniki na zielone i brązowe szkło. Raz w miesiącu każde miasto ma darmową zbiórkę papieru i nie chodzi tylko o stare gazety… Większość ludzi segreguję wszystko co jest zrobione z papieru: od rachunków telefonicznych, tektur, kartonów po zużytych pojemnikach np: po sokach, daniach na wynos.

Ciekawostką jest likwidowanie ?odpadów zielonych?. Jeśli masz ogród i rzeczy, które w nim zalegają to możesz postawić je w wyznaczonym wcześniej miejscu na ulicy przy domu. Co dwa tygodnie będą one zabierane.

Aluminium i cynk mogą być magazynowane w lokalnych magazynach składowych. Różnego rodzaju zużyte baterie możemy przekazać w supermarketach, stary olej lub inne substancje chemiczne na specjalnie do tego celu założonych stronach internetowych, gdzie składamy podanie, dostajemy specjalny pojemnik w zależności jaka jest to substancja i następnie po tygodniu zjawa się firma zabierając wybrane przez nas odpady.

Butelki z tworzyw sztucznych dominują w większości napojów sprzedawanych w Szwajcarii, a aż 80% jest przetwarzana ponownie! W Europie ten współczynnik wacha się od 20 do 40%.

Szwajcaria nie recykluje tylko dlatego że dba o środowisko. Jest to silna inicjatywa zachęty finansowej. Jeśli segregujesz śmieci, to nic nie płacisz za ich wywóz.

Każdorazowo wyrzucając worek na śmieci musisz kupić naklejkę, która kosztuje przynajmniej 60 pensów.

Więc im częściej wyrzucasz śmieci, tym więcej będziesz płacić, a jeśli nie będą miały naklejki pozostaną gnijąc przed domem.

Philip Kirkitsos z Towarzystwa Ekologicznego Recyklingu w centrum Aten, przedstawił niepokojące statystyki, które mówią ze każdego roku w Grecji miliardy butelek wody pitnej są wyrzucane, wraz z miliardami butelek po napojach bezalkoholowych i kolejny miliard to plastikowe pojemniki różnych płynów do czyszczenia. Dlatego Grecja najgorzej wypada na tle Europy.

W Atenach pojemniki, tak powszechne w większości miast europejskich są rzadkim widokiem. Mimo, że niedawno władze rozpoczęły nowe programy wspierające recykling, jak dotąd efekt wydaje się być minimalny.

Poniżej przedstawiam kraje, które najgorzej gospodarują odpadami różnego typu.

Fot. BBC

* Landfill – składowiska
* Incineration – spalanie
* Other – inne
* Recycled / Composted ? recykling, ponownie przetworzone / kompostowane.

Konrad Bem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *