Aktualności, Ekologia, Motoryzacja, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Tysiąc gdańskich rowerów

Fot.Trojmiasto.pl

Tysiąc rowerów które można wypożyczyć przez całą dobę i pięćdziesiąt samoobsługowych stacji dokujących rozsianych pomiędzy centrum Gdańska i Wrzeszczem ? to propozycja firmy Trójmiejski Rower Miejski, która ma szanse ziścić się jeszcze przed tegorocznymi wakacjami.

Rower publiczny nie tylko jest wygodną alternatywą dla mieszkańców i turystów, którzy na co dzień grzęzną w korkach, ale również ekologicznym i tanim środkiem lokomocji.  Rowery, które można wypożyczyć za niewielką opłatą, by szybko przejechać z jednej części miasta do innej, z powodzeniem funkcjonują już w wielu miastach Europy. W Polsce rowery takie  funkcjonują już w Krakowie. Teraz podobne wypożyczalnie mają pojawić się w Gdańsku i Sopocie.

W czwartek 20 stycznia w Urzędzie Miejskim w Gdańsku odbyła się prezentacja prototypowego roweru publicznego ? jednego z tysiąca jednośladów, które wkrótce pojawić się mają na ulicach miasta.

Rower powstał w Bydgoszczy i jest skonstruowany specjalnie z myślą o sieci wypożyczalni ? jest bardzo przyjazny dla użytkownika, a przy tym odporny na uszkodzenia i dewastacje. Zastosowano w nim m.in. rolkowe hamulce, nieprzebijalne opony, a także wał napędowy zamiast tradycyjnego łańcucha. Roweru nie da się łatwo rozkręcić, a każdy element jest oznakowany.

Plan wypożyczalni rowerów w Gdańsku (Fot. Trojmiasto.pl)

Rowery wypożyczyć będzie można w rozsianych po mieście samoobsługowych wypożyczalniach. Nad ich rozmieszczeniem we współpracy z TRM pracował Zespół Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Wypożyczanie jednośladu ma być banalnie proste ? wystarczy do tego Karta Miejska, zwykła karta płatnicza, albo specjalna Karta Rowerowa wydawana przez operatora sieci wypożyczalni. Wstępne założenia inwestora przewidują, że pierwsze pół godziny jazdy rowerem publicznym będzie darmowe, a każda następna godzina będzie się wiązała z niewielką, kilkuzłotową opłatą, która będzie odliczana z konta, bądź też z abonamentu.

Trójmiejski Rower Miejski to przedsięwzięcie komercyjne, operator czerpać będzie zyski z reklam umieszczonych na jednośladach. Oprócz Gdańska rowery publiczne pojawią się również w Sopocie (będzie tam 200 jednośladów i 10 stacji dokujących). Jeśli przedsięwzięcie okaże się udane TRM deklaruje zwiększenie ilości rowerów i wypożyczalni i umiejscowienie ich również w innych dzielnicach Gdańska ? m.in. na górnym tarasie.

Michał Piotrowski
Biuro Prasowe

Źródło: Gdansk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *