Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia jądrowa, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Drugie spotkanie na temat energetyki jądrowej (kraje skandynawskie) – zapis debaty

Elektrownia atomowa

Instytut na rzecz Ekorozwoju opublikował zapis „Drugiego spotkania na temat energetyki jądrowej (kraje skandynawskie). Do udziału w debacie, które odbyło się w październiku 2010 roku, organizatorzy zaprosili przedstawicieli Danii, Szwecji i Finlandii reprezentujących instytucje rządowe, biznes oraz organizacje ekologiczne. Głównym punktem programu były wystąpienia dotyczące wykorzystywania energii atomowej w Skandynawii.

Konferencja zorganizowana została przez Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu „Debata na temat elektrowni jądrowych: Atom krąży po Polsce” finansowanego ze środków Fundacji Heinricha Bolla.

Do udziału w spotkaniu organizatorzy zaprosili do Polski przedstawicieli Danii, Szwecji i Finlandii, reprezentujących instytucje rządowe, biznes oraz organizacje ekologiczne. Organizatorzy zadali im to samo pytanie, co rok temu gościom z Niemiec podczas pierwszego spotkania: Jak przebiegała dyskusja społeczna na temat energetyki jądrowej? Przesłanką do powtarzania tego pytania jest brak debaty w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

Tomas Kaberger ze Szwedzkiej Agencji Energetycznej przedstawił historię szwedzkiej debaty na temat energetyki jądrowej, wyróżniając punkty zwrotne narodowej dyskusji. Ulla Sirkeinen z Confederation of Finnish Industries EK przedstawiła w wyważony sposób stanowisko na temat kosztów energetyki jądrowej i jej związków z niezależnością energetyczną. Ostatnim wystąpieniem w tej części spotkania było wystąpienie Gunnara Olesena z INFORSE-Europe na temat rozwoju gospodarczego Danii bez energetyki jądrowej.

Podczas drugiej części spotkania wystąpił Jan Haverkampf z Greenpeace Europa, który przekonywał o tym, że Polacy mają prawo do debaty społecznej o energetyce. W swoim wystąpieniu podzielił się doświadczeniami oraz sposobami, w jaki Polacy mogą zainicjować debatę publiczną w Polsce.

Wystąpienie Jana Haverkampa wywołało żarliwą dyskusję zwolenników i przeciwników energetyki atomowej, pokazując, jak bardzo w Polsce potrzebna jest debata publicznya Miejmy nadzieję, że będzie więcej okazji do dyskusji i wymiany poglądów, nie tylko podczas specjalistycznych konferencji.

Konferencja zorganizowana została przez Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu:”Debata na temat elektrowni jądrowych: Atom krąży po Polsce” finansowanego ze środków Fundacji Heinricha Bolla.

Źródło: Chronmyklimat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *