Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Pieniądze na eko-inwestycje w gminach Puszczy Białowieskiej

Eko-inwestycje w Puszczy Białowieskiej (Fot. againess.wikidot.com)

11 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska trafi do gmin Puszczy Białowieskiej w formie dotacji i pożyczek na inwestycje proekologiczne. Pieniądze będą udostępniane za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku – poinformował jego prezes, Adam Sieńko. Mają być dostępne od 2012 roku.

Jednak gdyby gminy miały gotowe projekty wcześniej, będą czynione starania, by choć część pieniędzy mogła być udostępniona jeszcze w 2011 roku. By gminy dostały środki, fundusze Narodowy i Wojewódzki mają aneksować umowę z 2010 roku, w ramach której do puszczańskich samorządów w zamian za zgodę na powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego miało trafić 75 mln złotych na inwestycje proekologiczne – wyjaśnił Adam Sieńko. Samorządy na powiększenie się nie zgodziły, a umowa, która miała charakter warunkowy, nie weszła w życie.

Sieńko powiedział, że proponowane teraz samorządom pieniądze będą dostępne „bez żadnych warunków wstępnych”. Wystarczy, by samorządy zgłosiły dobre projekty. Podkreślił, że pieniądze mają wesprzeć inwestycje służące poprawie ochrony środowiska w gminach na terenie Puszczy Białowieskiej.

Zgodnie z przyjętymi zasadami, 6 mln złotych ma być przeznaczone dla trzech gmin: Białowieża, Hajnówka (gmina wiejska) i Narewka. Mieszkańcy tych gmin będą mogli skorzystać z dotacji na montaż w swoich domach kolektorów słonecznych i budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Z programu wyłączono budynki użyteczności publicznej.

Jak wyjaśnił Adam Sieńko, 5 mln złotych w formie pożyczek trafi natomiast do 10 puszczańskich samorządów z powiatu hajnowskiego. Pieniądze te będą przeznaczone na wkłady własne tych gmin do projektów na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową, które chcą zrealizować z pieniędzy unijnych. Sieńko podkreślił, że pożyczki będą korzystnie oprocentowane – 1 proc. w skali roku, a spłata ma być rozłożona na 25 lat.

Już wiadomo, że gminy zgłosiły zapotrzebowanie na 15,5 mln złotych pożyczek do projektów unijnych. Jak powiedział prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku, będą czynione starania, by NFOŚ zwiększył pulę 5 mln złotych, jaką na razie przeznaczył na ten cel.

Wójt Narewki – Mikołaj Pawilcz – powiedział, że w tej gminie dzięki dotacji z NFOŚ może powstać około 200 przydomowych oczyszczalni ścieków. Pieniądze z funduszu będą stanowić 85 proc. wartości inwestycji, a mieszkańcy dołożą 15 proc. Dodał, że zainteresowanie jest bardzo duże.

Oczyszczalnie mają m.in. powstać w miejscowościach: Masiewo Stare, Masiewo Nowe, Eliaszuki, Planta, Skupowo czy Kapitańszczyzna. Takie inwestycje będą przede wszystkim powstawać w miejscach o zabudowie kolonijnej, tam, gdzie nie opłaca się budować sieci wodno-kanalizacyjnej.

Gmina Narewka chce też uzyskać 1 mln złotych pożyczki na wkład własny do projektu przebudowy ujęć wody w gminie, który będzie realizować dzięki unijnej dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wartość tego projektu to 3,6 mln złotych.

Źródło: Wrotapodlasia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *