Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Prezydent w Polsce zająca już nie ustrzeli

Koniec polowań na zające (Fot. Obiektywni.pl)

CHCĄ WPROWADZIĆ ZAKAZ POLOWANIA

Jest ich coraz mniej, dlatego postanowili je chronić. Resort środowiska chce zakazać myśliwym strzelania do zajęcy i kuropatw. Zakaz polowania dawałby im status zwierząt łownych, objętych ochroną przez cały rok.

Oprócz drapieżników, takich jak lisy, borsuki czy ptaki drapieżne, zagrażają im dodatkowo myśliwi. W Polsce drastycznie spada liczba zajęcy i kuropatw, które przyrodnicy chcą chronić w celu zwiększenia ich populacji. Według nich, w ubiegłym roku było dwukrotnie mniej szaraków niż dziewięć lat temu oraz 2,5 raza mniej kuropatw. W naszym kraju jest 540 tys. zajęcy i 380 tys. kuropatw. Ministerstwo podało, że w 2009 r. myśliwi upolowali 19 tys. zajęcy i 11 tys. kuropatw.

Ustawa w przygotowaniu

Minister środowiska Andrzej Kraszewski przygotował projekt rozporządzenia, dotyczący całkowitego zakazu polowania na te zwierzęta – poinformowało ministerstwo. Plan ich ochrony wkrótce trafi do konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Nowa ustawa zmieniłaby obecne przepisy z 2005 roku, określające okresy polowań na zwierzęta łowne oraz prawo o dozwolonym polowaniu na zające i kuropatwy przez cały rok. Do tej pory zakaz polowania obowiązuje jedynie w przypadku łosi.

Resort, chcąc zwiększyć liczbę zagrożonych zwierząt, podjął próbę zmniejszenia populacji lisów, nie przyniosło to jednak pożądanych efektów. Zające i kuropatwy masowo znikają z polskich łąk i lasów, a populacja lisów wciąż rośnie. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2000 r. lisów było 145 tys., a osiem lat później ponad 200 tys. sztuk. Jedną z przyczyn rozrastania się tego gatunku było m.in. masowe zwalczanie wścieklizny.

Zagrożone gatunki

Zające i kuropatwy tworzą podstawowy gatunek zwierzyny drobnej w Polsce. Szaraki występują przede wszystkim na otwartych terenach łąk i upraw rolniczych, a także w zagajnikach między polami. Ataki drapieżników skracają ich życie do średnio pięciu lat, podczas gdy normalnie dożywają do 13 lat. Kuropatwy są ptakami z rodziny kurowatych, a spotkać można je głównie na polach z zadrzewieniami.

dp/tr/k

Źródło: TVN24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *