Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia odnawialna, Energia wiatru, Motoryzacja, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Miasta pozyskają energię z ruchu samochodowego?

Energia z jadących samochodów (Fot. Futureblog.pl)

Liczba samochodów jeżdżących po całym świecie ciągle rośnie, gdyż i nas jest coraz więcej i warunki naszego życia (czasem za wolno) stale się poprawiają. Dlaczego więc nie wykorzystać tego faktu do pozyskania ?prawie darmowej? energii, a przy okazji zrobić coś pożytecznego dla środowiska? Pomysły już są, czas je wprowadzać w życie!

Giacomo Sanna to projektant rodem z Włoch, czyli kraju o ulicach pełnych samochodów i dość specyficznych kierowców. City Speed Turbine to projekt zakładający umieszczenie przy drogach wielomodułowych turbin, które pozyskiwałyby energię z ruchu powietrza wytwarzanego przez jadące samochody. W program włączona zostałaby również kolej.

Energia z jadących samochodów (Fot. Futureblog.pl)

Najlepszym miejscem dla nowatorskiej instalacji mogłyby być tunele, w których też autor wizualizuje działanie turbin. City Speed ma być połączony z systemem oświetlenia, napędzanym energią pozyskaną przez wiatraki.

Energia z jadących samochodów (Fot. Futureblog.pl)

Trudno odmówić Giacomo zmysłu praktycznego czy poczucia estetyki, jednak szanse na realizacje jego koncepcji są zapewne małe. Przyczyna leży w kosztach, które przy takiej instalacji byłyby zapewne niemałe. Może jednak sprawią, że ktoś zwróci uwagę na to, jak dobrym źródłem energii mogą być pędzące auta…

Energia z jadących samochodów (Fot. Futureblog.pl)

Jacek Basiński

Źródło: Futureblog.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *