Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Owce nie są głupie

Inteligencja zwierząt (Fot. sxc.hu)

Inteligencja zwierząt. Owce nie są głupie

Owca radzi sobie z testami psychologicznymi, które sprawiają problemy małpom ? informuje ?New Scientist?.

Laura Avanzo i Jennifer Morton z University of Cambridge (W. Brytania) zainteresowały się genetycznie zmodyfikowanymi owcami, które są nosicielkami nieprawidłowego genu, jaki u ludzi wywołuje pląsawicę Huntingtona ? wrodzone zaburzenie prowadzące do uszkodzenia włókien nerwowych i demencji. Takie owce mają pomóc w testowaniu nowych sposobów leczenia.

W badaniach nad owczą ?pląsawicą? potrzebne były oczywiście testy do badania malejących z postępem choroby ? lub rosnących po udanym leczeniu ? zdolności poznawczych. Badaczki zaadaptowały w tym celu testy do badania ludzi.

Siedem owiec z łatwością nauczyło się na przykład, że gdy wchodzą do zagrody, pokarmu należy szukać w niebieskim, a nie w żółtym wiadrze, a gdy naukowcy zaczęli napełniać jedzeniem żółte wiadro, owce od razu się zorientowały. Później bez trudu odkryły, że na pokarm może wskazywać także leżący przy wiadrze kolorowy znacznik, a nie kolor samego wiadra.

Później zmieniony został zestaw kolorów ? zamiast niebieskiego i żółtego ? fioletowy i zielony. Następnie na pokarm wskazywał kształt, a nie kolor naczynia. Ludzie bez trudu dają sobie radę z takimi problemami dzięki rozwiniętej korze przedczołowej ? o dziwo, owce też nie mają większych kłopotów.

Podczas wcześniejszych badań okazało się m.in., że owce umieją pokonywać labirynty, bez trudu rozpoznają „znajome” osobniki ? nawet po dwóch latach, a barany zwykle wybierają do walk wypróbowanych ?kolegów?.

Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *