Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Rattan ginie razem z lasem

Zasoby rattanu kurczą się (Fot. WWF/Delphine Joseph)

Wraz z niszczeniem lasów tropikalnych, kurczą się zasoby rattanu ? ostrzega WWF, który prowadzi projekt na rzecz pozyskiwania tej rośliny w sposób przyjazny przyrodzie. Ekolodzy zachęcają też do sięgania po polskie odpowiedniki rattanowych produktów wykonane z wikliny, pochodzącej z krajowych plantacji.

Największymi odbiorcami rattanu są Unia Europejska (UE) i Chiny. Chociaż najwięcej zasobów rattanu znajdziemy w Indonezji, to w imporcie na rynek europejski najważniejszą rolę odgrywa Wietnam, który zaopatruje UE w produkty wykonane z rattanu i ma aż 60 procent udziału w ich eksporcie do Europy. To właśnie w Wietnamie oraz Kambodży i Laosie WWF uruchomił specjalny program na rzecz pozyskiwania i przetwarzania rattanu, które będzie przyjazne środowisku.

Eksploatacja zasobów rattanu jest uzależniona od istnienia tropikalnych lasów, które w takich krajach jak Wietnam, Laos czy też Kambodża stanowią ważną ostoję przyrody. W ciągu ostatnich dziesięciu lat odkryto w tym rejonie ponad 1000 nowych gatunków roślin i zwierząt. Zagrożeniem dla ich przetrwania jest wylesianie. Wraz z powierzchnią lasu, kurczą się zasoby rattanu, który rośnie oplatając inne rośliny i przypomina bardziej winorośl niż drzewo, osiągając długość nawet 100 metrów.

W tej sytuacji rattan, którego pozyskiwanie i przetwarzanie stanowi w przypadku wsi położonych w rejonie Mekongu, ważne źródło utrzymania miejscowej ludności, może zniknąć. Dlatego WWF chce doprowadzić do zabezpieczenia zasobów rattanu, wprowadzając system zarządzania lasami w rejonie Mekongu, wykorzystując zasady certyfikacji FSC. W praktyce ma to zapobiec niszczeniu tropikalnych obszarów leśnych, gwarantując, że pozyskiwanie rattanu z obszaru objętego projektem WWF pozwoli zachować niezwykle cenną przyrodę Indochin, a jednocześnie nie doprowadzi do zaniku rattanu w naturze, zachęcając lokalne społeczności do ochrony lasów tropikalnych.

W ten sposób będziemy mogli kupować rattan z lasów, gdzie prowadzi się gospodarkę leśną z uwzględnieniem funkcji przyrodniczych tych obszarów ? mówi Magdalena Romanowicz z WWF Polska. ? Mamy nadzieję, że również polscy nabywcy będą zwracać coraz większą uwagę na źródło pochodzenia rattanu. Przed zakupem, warto też zastanowić się, czy rattanowy produkt nie ma polskiego odpowiednika, w postaci np. wiklinowego koszyka, fotelu czy krzesła, wykonanych z wikliny pozyskanej z polskich plantacji. Pozwoli to uniknąć również transportu na duże odległości.

Szkodliwy dla środowiska jest również sposób przetwarzania rattanu. Powstają w jego trakcie zanieczyszczenia, wynikające z użycia toksycznych chemikaliów. W związku z tym, WWF prowadzi równocześnie działania na rzecz czystej produkcji wyrobów z rattanu w krajach objętych swoim projektem.

Surowiec do wytwarzania produktów rattanowych jest pozyskiwany z łodygi trzcinopalmy należącej do 600 gatunków, a rosnącej w lasach południowo-wschodniej Azji. Jego łodygi są cienkie i giętkie. Pozyskane pędy, nazywane kijami rattanowymi, zachowują dużą elastyczność, przez co mogą być gięte i kształtowane w dowolny sposób. Dlatego są chętnie wykorzystywane do produkcji mebli, koszy, mat i plecionek. Zaletą rattanu jest również jego szybki wzrost i stosunkowo łatwe pozyskiwanie.

Źródło: WWFpl.panda.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *