Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Wielki sukces ekologów. „Widzę zwycięstwo”

Połowy płetwala karłowatego (Fot. oceans.greenpeace.org)

Amerykańscy działacze ma rzecz ochrony wielorybów odnieśli sukces. Ekologom skupionym wokół organizacji Sea Shepherd udało się wymusić na japońskiej agencji rybołówstwa zawieszenie krwawych polowań na wieloryby ? podaje serwis abc.net.au.

Aktywiści od miesięcy ścigali japońskie statki starając się uniemożliwiać harpunnikom polowania. Ekolodzy z Sea Shepherd w swoich działaniach uciekali się do pościgu za statkami-przetwórniami i innych środków przymusu, nawet obrzucaniu ściganych butelkami.

Tatsuya Nakaoku z japońskiej agencji rybołówstwa poinformował, że statek-przetwórnia, który był nękany przez ekologów zawiesił swoją działalność od 10 lutego, aby zapewnić bezpieczeństwo załodze.

Przedstawiciele Sea Sherherd mówią, że jest to jedna na najbardziej udanych akcji w walce z japońskimi wielorybnikami na Oceanie Południowym. ? Widzę zbliżające się zwycięstwo ? mówił po ogłoszeniu decyzji japończyków rzecznik amerykańskich ekologów Peter Hammarstedt. ? Myślę, że nasze działania przyczyniły się do przerwania polowań przed sezonem ? dodawał Hammarstedt, który zaznaczył, że codzienne odpieranie ataków ekologów kosztowało wielorybników miliony dolarów. Media w Japonii krytycznie oceniały działania amerykańskich ekologów.

Japońska flota wielorybnicza składa się z czterech statków i 180 osób załogi. Jeszcze w tym roku Japończycy mają zamiar odłowić około 850 płetwali karłowatych z wód Antarktyki. W 1986 roku japońskie prawo dotyczące połowu wielorybów w celach komercyjnych zostało zmienione pozwalając tym samym na polowania na ssaki – czytamy w serwisie.

(Kle)

Źródło: Onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *