Aktualności, Ekologia, Motoryzacja, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Będą nowe przepisy o recyklingu samochodów?

Recykling samochodów - nowe przepisy?

Związek Dealerów Samochodów na bieżąco śledzi postęp prac nad projektem przepisów o recyklingu pojazdów i przygotowuje się do ewentualnego przedstawienia propozycji w tym zakresie.

Projektowane przepisy likwidują całkowicie obowiązek tworzenia sieci jak i płacenia dotychczasowej opłaty 500 zł. W zamian, dla wszystkich którzy wprowadzają na rynek powyżej 100 pojazdów (nowych lub używanych) przewidują obowiązek zapewnienia rocznego poziomu zbierania – poziomu wyrażonego procentowo w stosunku do masy tego co wprowadził (2012 – 40%, 2013 – 45%, 2014 – 50%, 2015 – 60%, 2016 – 70%). Karą za niewypełnienie tego obowiązku będzie 500 zł za każdą tonę brakującą do osiągnięcia tego poziomu.

Związek Dealerów Samochodów juz wcześniej sygnalizował, że projekt wprowadza też zmiany w zakresie wypłat odszkodowań. Zostały w nim zapisane dwa warianty przyszłego rozwiązania tej kwestii:

– wypłata odszkodowania przy szkodzie całkowitej będzie uzależniona od przedstawienia rachunków naprawy pojazdu lub przedstawienia świadectwa demontażu (potwierdzenia oddania do recyklingu). Wyjątkiem będą przypadki, kiedy szkoda całkowita została orzeczona wobec samochodu, który nie wymaga naprawy (w uzasadnieniu napisano, że dotyczy to przypadków uszkodzeń lakierniczych) i zostało przedstawione zaświadczenie z pozytywnym badaniu technicznym;

– w przypadku kiedy pojazd w wyniku uszkodzeń staje się odpadem (to zostanie uregulowane rozporządzeniem Ministra Infrastruktury ale takim przypadkiem będzie np. pojazd, w którym po wypadku uszkodzone zostały słupki dachowe) to wypłata odszkodowania będzie uzależniona od przedstawienia zaświadczenia o demontażu.

ZDS, wnp.pl (AG)

Źródło: Wnp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *