Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Naukowcy biją na alarm. „Ratujcie koralowce”

Ochrona rafy koralowej

Trzy czwarte światowych raf koralowych jest zagrożonych – podaje bbc.co.uk. Portal powołuje się na nowy raport „Reefs at Risk Revisited”.

Raport zbiera pracę setek naukowców, a jego przygotowanie trwało ponad 3 lata. Za największe zagrożenia badacze uważają przede wszystkim nadmierne połowy, zanieczyszczenia oraz zmiany klimatyczne. ? Ma on obudzić polityków, ludzi biznesu i zarządców oceanów i uwrażliwić ich na potrzebę ochrony raf koralowych ? mówi Jane Lubchenco z Noaa (US National Oceanic and Atmospheric Agency). Naukowcy ostrzegają, ale pokazują także możliwości ratowania koralowców.

Według raportu, liczba zagrożonych raf wzrosła przez ostatnie 13 lat niemal o jedną trzecią. Obecnie ponad połowa raf na świecie jest zagrożona przez ilość i sposób dokonywania połowów ? szczególnie na Oceanie Indyjskim i na Pacyfiku. Chodzi nie tylko o wyławianie zbyt dużej ilości ryb, ale także o połowy dokonywane za pomocą materiałów wybuchowych. Eksplozje zabijają lub ogłuszają ryby, ale rozrywają również na strzępy rafy koralowe.

Dodatkowymi zagrożeniami są ocieplanie się klimatu i coraz większe zakwaszanie wody. Mark Spalding z The Nature Conservancy zaznacza, że najbardziej zabójczy dla raf jest splot kilku negatywnych czynników.

Naukowcy podkreślają również, że wraz z rafami zagrożona jest sytuacja społeczeństw, których życie jest od koralowców uzależnione. Według nich zagrożone są między innymi rejony takie jak Indonezja, Filipiny czy Tanzania.

Lauretta Burke, główna autorka raportu, mówi jednak, że są powody, by mieć nadzieję. Jej zdaniem rafy mogą być bardzo elastyczne i wdrażanie regionalnych projektów ochrony da naukowcom czas na znalezienie globalnych rozwiązań dla przyszłych pokoleń.

Jako przykład podaje niedawne odkrycie ? umożliwienie rozwoju na rafie jak największej ilości gatunków stworzeń podnosi ich odporność na zakwaszenie wody. Według niej objęcie ochroną konkretnych, najbardziej wartościowych obszarów oceanów, jest najbardziej oczywistą strategią.

Jednak kontrolując 2,5 tys. chronionych obszarów raf ci sami naukowcy stwierdzili, iż mimo że oficjalnie chroniona jest jedna czwarta światowych korali, jedynie na jednej szóstej z nich ochrona ta jest skuteczna.

– Raport jest pełen wskazówek i realnych przykładów na udaną ochronę raf – podkreśla dr Mark Spalding. ? Jeśli nie wyciągniemy wniosków, to za 50 lat większość koralowców przestanie istnieć. Pozostaną jedynie skały wapienne porośnięte glonami i zamieszkałe prze małe rybki ? dodaje.

(TSz)

Źródło: Wiadomosci.onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *