Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Zanieczyszczenie oceanów ? raport Programu Narodów Zjednoczonych

Ocean śmieci (Fot. WirtualnySztokholm.pl)

Miliony plastykowych śmieci i odpadów fosforowych, pochodzących z nawozów sztucznych, stanowią śmiertelne zagrożenie dla oceanów ? ostrzega raport Programu Narodów Zjednoczonych na rzecz Ochrony Środowiska (UNEP).

?Przypadek fosforu i plastyku w morzach z całą ostrością uwypukla pilną potrzebę (…) przejścia krajów świata na gospodarkę ekologiczną, wydajniej gospodarującą zasobami, aby osiągnąć trwały rozwój i walczyć z ubóstwem? ? powiedział dyrektor wykonawczy UNEP Achim Steiner.

Związki fosforowe powodują przeżyźnianie wody i rozwój glonów, które z kolei zużywają tlen, uniemożliwiając rozwój innym gatunkom.

?Koszt zanieczyszczeń w przypadku samych Stanów Zjednoczonych szacuje się na ponad 2 mld dolarów rocznie, co pozwala przypuszczać, że na skalę światową szkody mogą wynosić kilkadziesiąt mld dolarów rocznie? ? napisano w raporcie.

UNEP zwraca uwagę na konieczność wzmożonego monitorowania zanieczyszczeń. ?Dokładne ilości podchodzących z odpadów naziemnych ? ale także z kutrów rybackich ? mikrocząsteczek plastiku w oceanach są jeszcze nieznane? ? podkreślono.

UNEP podkreśla, że w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej każdy mieszkaniec zużywa około 100 kg plastyku rocznie i liczba ta może wzrosnąć do 2015 roku do 140 kg. W Azji są to wielkości dwukrotnie niższe.

Jednocześnie wskaźnik recyklingu tych substancji w wielu krajach europejskich nie sięga nawet 25 procent, chociaż w Norwegii i Szwecji przekracza 80 proc.

UNEP podkreśla, że mimo wielu konwencji mających na celu ochronę oceanów i ekosystemów morskich sytuacja się nie zmienia, gdyż nowe przepisy nie są wdrażane. (PAP)

Źródło: WirtualnySztokholm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *