Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Biodegradowalne buty mogą zrewolucjonizować rynek

Biodegradowalne buty OAT (Fot. care2.com

Normy społeczne nauczyły nas, że noszenie butów jest koniecznością, jeżeli chcemy utrzymać czyste dywany i mieć dokładną obsługę na stacjach benzynowych. Mimo, że nie ma nic bardziej swobodnego, niż chodzenie boso w letni dzień, to trudno kłócić się z ciepłą, miłą parą butów podczas deszczowych pór roku.
Jednym z problemów z obuwiem jest to, że trudno powiedzieć, co z nimi zrobić, kiedy są znoszone lub zniszczone, a ich naprawa nie wchodzi w grę. Istnieją niektóre programy recyklingu, ale często wymagają one transportu lub innych niewygodnych procesów, aby oddać je do właściwej instytucji recyklingowej.
Dlatego jedno europejskie przedsiębiorstwo zdecydowało o wprowadzeniu przyjaznej dla środowiska opcji pozbycia się butów, kładąc odpowiedzialność (i radość) z recyklingu z powrotem w ręce (a raczej na nogi) ludzi, którzy je noszą.

Buty OAT, z siedzibą w Amsterdamie, to zupełnie nowa inicjatywa w zakresie projektowania obuwia, łącząca atrakcyjny styl z materiałami biodegradowalnymi do produkcji butów sportowych, które nie tylko dobrze wyglądają, ale i nie pozostawiają śladu w środowisku kiedy się je wyrzuci. Zakop je w ogrodzie, lesie lub kompoście, a woda obmywająca je regularnie sprawi, że z twoich starych butów zakwitną kwiaty!

? Przyszłość mody leży w pojednaniu się natury i przemysłu?, powiedzieli twórcy na ich (wkrótce będącej starą) stronie internetowej. ?Buty OAT starają się prowadzić drogę do takiej właśnie przyszłości?.

Wielu przywódców w przemyśle mody ekologicznej, jest przekonanych, że przyjęcie popularnego nurtu odzieży przyjaznej dla środowiska będzie miało miejsce tylko wtedy, gdy ludzie nie będą musieli dłużej wybierać między ?ekologicznym? a ?stylowym?. Im bardziej te dwie cechy będą znajdować się w tym produkcie, tym większe jest  prawdopodobieństwo, że będą docenione przez szeroką publiczność.

Biodegradowalne buty OAT (Fot. care2.com)

Twórcy Butów OAT są zgodni:
?Biorąc pod uwagę ilość seksownych butów sportowych na rynku, szanse są, ale to styl jest tym, co robi różnicę i nie możemy tak naprawdę nikogo obwiniać, ponieważ jest to sposób, w jaki wybieramy buty? czytamy na obecnej stronie. ?Wciąż nie zgadzamy się z istniejącą sytuacją: chcemy mieć możliwość wyboru ekologicznego i stylowego obuwia. I dopóki to nie nastąpi, zdecydowaliśmy się na zrobienie pierwszego kroku z Butami OAT. Może to zaspokoić was wszystkich w poszukiwaniu jakiegoś świadomego stylu!?

Małgorzata Stąpor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *