Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Niszczycielskie tsunami w Japonii, rośnie liczba ofiar

Tsunami wywołane trzęsieniem ziemi w Japonii (Fot. Onet.pl)

Ogromne trzęsienie ziemi o sile 8,9 w skali Richtera miało miejsce w Japonii. Największe szkody wywołuje jednak ogromna fala tsunami wywołana trzęsieniem, która wdarła się w głąb lądu, czyniąc wiele szkód. Fala przetacza się dalej wdzierając się w głąb kraju – może osiągnąć nawet 10 metrów wysokości. Po pierwszej fali, pojawiają się kolejne. Wiadomo już, że rannych jest wiele osób. Do tej pory zginęło przynajmniej 19 osób, a ponad sto jest zaginionych. W Tokio zawaliło się kilka budynków, wiele obiektów ogarnęły pożary. To największe trzęsienie od 140 lat.

Jak informuje agencja Reutersa, w wyniku trzęsienia i przejścia fali tsunami, zginęło sześć osób – pięć w prefekturze Fukushima na północ od Tokio i jedna w prefekturze Tochigi. Ofiar może być jednak dużo więcej – w mieście Sendai zawalił się hotel, grzebiąc wiele osób.

W wyniku kataklizmu jest rannych wiele osób. Publiczna telewizja NHK mówi o wielu pożarach, rannych ludziach i zaleceniach ewakuacji na wyższe tereny.

Ogromna fala niszczy wszystko na swojej drodze, ciągnąć ze sobą samochody, łodzie, domy, a nawet płonące budynki rolnicze. Jak na razie zginęła przynajmniej jedna osoba w prefekturze Fukushima, na północ od Tokio, gdzie cztery miliony domów jest bez prądu. Wiele ludzi ucieka w wyżej położone tereny.

Nastąpiło już kilka wstrząsów wtórnych, które również zatrzęsły budynkami w Tokio. Największe zniszczenia są na razie w mieście Sendai.

Na ujęciach z helikoptera telewizji NHK widać jak ogromna fala tsunami przetacza się przez wiejskie tereny niosąc ze sobą samochody, łodzie, a nawet budynki. Według ekspertów fala może sięgnąć nawet 10 metrów. Pierwsze fale miały cztery metry wysokości, a kolejne sześć.

Mieszkańcy japońskiej stolicy zostali ewakuowani z budynków. Według amerykańskich służb geologicznych trzęsienie mogło mieć siłę nawet 8,8 stopni w skali Richtera.

Na zdjęciach telewizyjnych widać pożar w jednym z budynków w Tokio. Tam gdzie wdarła się już fala tsunami, widać jak przez miasta woda niesie samochody. Widać też jak wdzierająca się w głąb lądu fala niszczy mosty i budynki, zalewa ogromne połacie terenu, w tym jedno z podtokijskich lotnisk.

W Tokio tłumy ludzi wybiegają na ulice i próbują skontaktować się ze swoimi bliskimi. Na zdjęciach z budynków widać ogromny bałagan i zniszczenia powodowane wstrząsami.

Fale tsunami o wysokości sześciu metrów mają uderzyły najpierw w prefekturze Miyagi, która znajduje się najbliżej epicentrum trzęsienia. Mniejsze fale tsunami, o wysokości około pół metra, uderzyły już w mniejsze przybrzeżne wioski. Eksperci ostrzegają, że w Japonię mogą uderzyć nawet 10-metrowe fale.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się około 130 km od wybrzeży położonej na wyspie Honsiu prefektury Miyagi, na głębokości 10 km. Znajdująca się tam elektrownia atomowa wstrzymała pracę. Wstrzymano również ruch na lotnisku w mieście Sendai, stolicy prefektury oraz szybkie pociągi. W mieście doszło do przerw w dostawach prądu.

Obecne trzęsienie ziemi to kolejne z serii niedawnych, ale zdecydowanie najsilniejsze. Wczoraj miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopni w skali Richtera, ale nie wyrządziło większych szkód. W środę na wyspie Honshu zanotowano trzęsienie o sile 7,2 stopni.

To największe trzęsienie ziemi w Japonii od 140 lat, kiedy to w wyniku kataklizmu zginęło 140 tys. ludzi.

Największe trzęsienie ziemi w historii miało miejsce w Chile w 1960 roku, które uderzyło z siłą 9,5 stopnia w skali Richtera. Zginęło wtedy 1655 ludzi.

PN, POg

Źródło: Onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *