Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Rolnictwo, Wydarzenia

Gospodarstwa ekologiczne

Żywność ekologiczna w gospodarstwach ekologicznych (Fot. Eko-samorzadowiec.pl)

Jeszcze 11 lat temu w Polsce były 182 gospodarstwa ekologiczne obejmujące 5,5 tys. ha. Obecnie jest ich ponad 17,5 tys. na ponad 300 tys.ha. Ten wzrost nastąpił w momencie pojawienia się subwencji unijnych dla żywności produkowanej metodami ekologicznymi. Ekologia stała się również „modna”. Ludzie sami znajdują gospodarstwa i kupują jajka, truskawki, maliny, ogórki, itp.

Poszukiwane zaczęły być produkty z zielonym znakiem jakości. W ekologicznych gospodarstwach stosuje się ekologiczne, naturalne nawozy, np. skrzyp przeciw grzybowi, a przeciw szkodnikom piołun i wrotycz. Ludzie zaczęli zwracać uwagę na to, co jedzą, przede wszystkim alergicy. Poza tym produkty te są po prostu smaczne. Popyt jest na przetwory i wypieki regionalne. Polacy szukają produktów bez chemii, niepasteryzowanego mleka i jego przetworów, jajek od kur, których nie trzyma się w klatkach, mięsa od krów wypasanych na łąkach.

Ceny prosto od producenta również nie odstraszają, najwięcej zarabiają bowiem nie rolnicy lecz pośrednicy. Dla rolników chcących przestawić swoje gospodarstwo na ekologiczne, prowadzone są szkolenia. W Polsce jest nadal deficyt ekologicznej żywności i popyt jest wyższy od podaży. Żaden rolnik ekologiczny nie żałuje swego wyboru, jest to ich sposób na życie.

Ekogospodarstwa nie przynoszą wielkich pieniędzy i są bardzo pracochłonne, bo to, co w rolnictwie konwencjonalnym załatwia chemia, tutaj wykonywane jest ręcznie lub mechanicznie. Mniej natomiast wydaje się na nawozy, środki ochrony roślin i paszę.

Przestawienie się na ekologię dla upraw jednorocznych trwa dwa lata przed siewem roślin, których plon może uzyskać zielony certyfikat. Dla upraw wieloletnich (m.in. sady, winnice) to trzy lata. Przestawienie hodowli zwierząt trwa dwa lata. Producenci i przetwórcy ekologicznej żywności muszą oznaczać swoje produkty.

W Polsce są stosowane certyfikaty m.in. Agrobiotest, Bioekspert, Biocert. Polski rynek ekologiczny wart jest ponad 100 mln. Euro. Żywność z certyfikatem kupuje około 7% konsumentów, przede wszystkim w 200 specjalistycznych sklepach, na wydzielonych półkach w supermarketach i u rolników. Powstały też internetowe sklepy z żywnością ekologiczną np. Biofuturo czy Ekosfera.

Źródło: Eko-samorzadowiec.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *