Aktualności, Ekologia, Energetyka, Motoryzacja, Ochrona środowiska, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Będzie można produkować biopaliwa z białek

Produkcja biopaliwa z białek (Fot. eco-tech.az.pl)

Wyhodowano specjalne bakterie, które potrafią syntetyzować biopaliwa z białek ? informują naukowcy z USA na łamach pisma ?Nature Biotechnology?. Pomimo że technologia nie jest jeszcze gotowa do wprowadzenia na szeroką skalę, wydaje się być dobrym rozwiązaniem obecnych problemów z ograniczeniami produkcji biopaliw.

Obecnie biopaliwa otrzymuje się z roślinnych węglowodanów lub lipidów, ale nie z białek ? głównie dlatego, że mikroorganizmy wykorzystywane do produkcji biopaliw zużywają białka do swojego wzrostu.

James Liao wraz z kolegami z University of California wymyślił sposób na przezwyciężenie tego problemu ? metodami inżynierii genetycznej stworzył szczep bakterii E.coli o zmienionym metabolizmie, dzięki czemu pałeczki okrężnicy skutecznie usuwają grupy azotowe z aminokwasów (cząstek składowych białek) i produkują alkohole, które następnie są przekształcane w biopaliwa.

Białka są bardzo atrakcyjnymi związkami do wykorzystania w produkcji biopaliw ponieważ powstają jako produkty uboczne w wielu procesach przemysłowych. Poza tym ich źródła naturalne są o wiele bogatsze niż źródła węglowodanów i lipidów.

Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *