Aktualności, Wydarzenia

Bieguny Ziemi zamienią się miejscami?

Zmiana biegunów Ziemi (Fot. Odkrywcy.pl)

Biegun Północny bardzo szybko ?migruje? w kierunku Rosji. Poważne zamieszanie czeka nie tylko nas, poza kłopotami z nawigacją statków i samolotów, ogromne problemy będą miały migrujące zwierzęta ? podaje internetowe wydanie ? The Independent?.

Naukowcy twierdzą, że biegun magnetyczny Ziemi ulega stałym zmianom, a od 3 do 7 razy w ciągu miliona lat dokonuje się zamiana bieguna północnego na południowy. Istnieją na to dowody w postaci zmian struktury głębokich warstw skalnych. Jednak w ciągu ostatniej dekady prędkość, z jaką magnetyczny biegun północny się porusza, wzrosła trzykrotnie, osiągając 60 km rocznie. To najwyższa wartość w historii pomiarów.

Biegun magnetyczny Ziemi to nie to samo, co biegun geograficzny, czyli punkt najbardziej wysunięty na północ lub południe. Jest wobec niego przesunięty ? w 2005 roku północny biegun magnetyczny miał współrzędne 82,7° N 114,4° W, a południowy 85°50 S, 65°47 E. Powstawanie pola magnetycznego wokół naszej planety jest związane z jej wewnętrzną budową. Sercem Ziemi jest zbudowane głównie z żelaza jądro, które otacza półpłynny płaszcz. Ciśnienie wewnątrz jądra jest 5000 razy wyższe niż na powierzchni Ziemi. Ruch ładunku elektrycznego w głębokich warstwach Ziemi sprawia, że wokół całej kuli ziemskiej tworzy się pole magnetyczne.

Dotychczas magnetyczny biegun północny znajdował się w Kanadzie, w pobliżu Wysp Ellefa Ringnesa. Obecnie przemieszcza się na zachód, w kierunku Rosji. Mimo iż naukowcy od dawna wiedzą, że ulega on zmianom w czasie, obecna prędkość przesunięcia może być niepokojąca. Wszystko wskazuje na to, że zamiana biegunów może się dokonać szybciej niż się spodziewaliśmy. Jakie będą tego konsekwencje?

Przede wszystkim odczują to pracownicy transportu wodnego i powietrznego. Nawigacja bazuje tu właśnie na odczytach nowoczesnych kompasów. Brenda Geoghagan, rzecznik międzynarodowego lotniska w Tampa na Florydzie (USA) poinformowała, że nawigatorzy już teraz musieli wprowadzić wiele zmian w systemie kontroli lotów, ponieważ dane dotyczące położenia samolotów w powietrzu nie zgadzały się z faktycznym stanem.

Rządowa Administracja Lotnicza (US Federal Aviation Administration) podaje, że umiejscowienie północnego bieguna zmienia się o 1 stopień w ciągu 5 lat i nakazuje wszystkim lotniskom aktualizację parametrów lotów. Jeżeli dojdzie do całkowitej zamiany biegunów, kompasy zwariują, a wraz z nimi wszystkie urządzenia nawigacyjne. Jeżeli konstruktorzy sprzętu nawigacyjnego oraz nawigatorzy statków i samolotów nie dokonają na czas reorganizacji, czeka nas komunikacyjny chaos.

Jednak zamieszanie w transporcie to nie jest jedynym globalnym problem. Ludzie łatwo dokonają usprawnienia sprzętu, korzystają także z innych sposobów nawigacji, na przykład satelitarnej (GPS), więc mogą się całkowicie uniezależnić od wskazań pola magnetycznego. Gorzej ze zwierzętami. Wiele gatunków, głównie ptaków, wykorzystuje instynktowne poczucie kierunku podczas migracji, wynikające ze zdolności wyczuwania pola magnetycznego przy pomocy magnetoreceptorów. Gdy nie będą w stanie rozpoznać kierunku, mogą się zgubić, a nawet zginąć. W przypadku zwierząt, które migrują w celach rozrodczych może dojść do wyginięcia całych gatunków.

Ostatnia zamiana biegunów miała miejsce 780 tys. lat temu, zanim po Ziemi chodził człowiek, trudno jest więcej stwierdzić jaki rzeczywiście będzie miała na niego wpływ. Istnieją także sugestie, że zamiana biegunów pola magnetycznego sprawi, że Ziemia będzie bardziej narażona na różne zagrożenia z kosmosu ? pole magnetyczne stanowi tarczę, chroniącą planetę m.in. przed szkodliwym działaniem wiatru słonecznego. Alarmujące dane dotyczące siły słonecznych wybuchów, w powiązaniu z anomaliami bieguna magnetycznego, nie wróżą nic dobrego. Taki nieszczęśliwy zbieg okoliczności może okazać się dla Ziemi katastrofalny w skutkach!

amo/AP

Źródło: Odkrywcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *