Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Czy szwedzkie doświadczenia mogą być interesujące dla Polski?

GOspodarka odpadami komunalnymi (Fot. WirtualnySztokholm.pl)

Gospodarka odpadami komunalnymi Czy szwedzkie doświadczenia mogą być interesujące dla Polski?

23 marca, godzina 08.30, Hotel Hilton, Gdańsk

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej i regulacjami w Polsce gromadzenie odpadów na składowiskach, które można wykorzystać do celów energetycznych ? będzie zabronione.

Szwecja od lat wykorzystuje do produkcji energii odpady komunalne, według szwedzkich ekspertów Polska z dużą ilością mieszkańców i rozwiniętym rolnictwem i siecią ciepłownictwa ma dobre warunki na wykorzystanie szwedzkiego modelu.

W związku z wprowadzanymi rygorami Zakład Utylizacyjny w Gdańsku realizuje bezprecedensowy w warunkach polskich program inwestycyjny mający na celu stworzenie nowoczesnego i kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Zapraszamy Państwa na śniadanie biznesowe, podczas którego zapoznamy się ze szwedzką i unijną polityką dotyczącą gospodarki odpadami. Poznamy również plany systemu gospodarki odpadami w Polsce, w szczególności dla metropolii trójmiejskiej, w tym projekt budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów komunalnych ? spalarni i elektrociepłowni produkującej energię elektryczną i cieplną z frakcji energetycznej odpadów.

Przedstawimy Państwu technologię waste-to-energy, z którą zapoznaliśmy się podczas Misji Gospodarczej 2011 w Tekniska Verken w Linköpingu, gdzie odzyskana energia wystarcza na pokrycie 90 procent potrzeb miasta. Projekt prowadzony jest przez gminę na komercyjnych zasadach (w Szwecji za planowanie i realizację gospodarki odpadami odpowiadają samorządy) ? przychody ze sprzedaży energii cieplnej i elektryczności wraz z opłatami za przyjmowanie śmieci pokrywają koszty spłaty całej inwestycji i koszty eksploatacji jak również polityki informacyjnej skierowanej do mieszkańców gminy.

Dr Tadeusz Iwanowski

Pytania oraz zgłoszenia prosimy kierować do bura Izby: tel. (58) 763 14 69

Źródło: WirtualnySztokholm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *