Gospodarka odpadami komunalnymi Czy szwedzkie doświadczenia mogą być interesujące dla Polski?
23 marca, godzina 08.30, Hotel Hilton, Gdańsk
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej i regulacjami w Polsce gromadzenie odpadów na składowiskach, które można wykorzystać do celów energetycznych ? będzie zabronione.
Szwecja od lat wykorzystuje do produkcji energii odpady komunalne, według szwedzkich ekspertów Polska z dużą ilością mieszkańców i rozwiniętym rolnictwem i siecią ciepłownictwa ma dobre warunki na wykorzystanie szwedzkiego modelu.
W związku z wprowadzanymi rygorami Zakład Utylizacyjny w Gdańsku realizuje bezprecedensowy w warunkach polskich program inwestycyjny mający na celu stworzenie nowoczesnego i kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
Zapraszamy Państwa na śniadanie biznesowe, podczas którego zapoznamy się ze szwedzką i unijną polityką dotyczącą gospodarki odpadami. Poznamy również plany systemu gospodarki odpadami w Polsce, w szczególności dla metropolii trójmiejskiej, w tym projekt budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów komunalnych ? spalarni i elektrociepłowni produkującej energię elektryczną i cieplną z frakcji energetycznej odpadów.
Przedstawimy Państwu technologię waste-to-energy, z którą zapoznaliśmy się podczas Misji Gospodarczej 2011 w Tekniska Verken w Linköpingu, gdzie odzyskana energia wystarcza na pokrycie 90 procent potrzeb miasta. Projekt prowadzony jest przez gminę na komercyjnych zasadach (w Szwecji za planowanie i realizację gospodarki odpadami odpowiadają samorządy) ? przychody ze sprzedaży energii cieplnej i elektryczności wraz z opłatami za przyjmowanie śmieci pokrywają koszty spłaty całej inwestycji i koszty eksploatacji jak również polityki informacyjnej skierowanej do mieszkańców gminy.
Dr Tadeusz Iwanowski
Pytania oraz zgłoszenia prosimy kierować do bura Izby: tel. (58) 763 14 69
Źródło: WirtualnySztokholm.pl