Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia jądrowa, Ochrona środowiska, Odpady, Wydarzenia

?Zielona rdza? skutecznie więzi radioaktywne odpady

Unieszkodliwianie odpadów radioaktywnych (Fot. Eco-zone.pl)

Szczególna odmiana rdzy może ochronić środowisko przed skażeniem radioaktywnym pierwiastkiem, neptunem ? informuje ?New Scientist?.

Neptun to pierwiastek promieniotwórczy, ciężki metal, który powstaje w reaktorach jądrowych. Jego okres półrozpadu przekracza ? w przypadku najtrwalszego izotopu ? 2 miliony lat. Jest bardziej ?ruchliwy? od innych transuranowców (jak pluton, ameryk czy kiur). Wraz z wodą może przenikać do gleby. Łatwo wiąże się z cząstkami gleby, zwłaszcza gliniastej ? i przenika do roślin. Spożyty przez człowieka jest w przeważającej części wydalany, ale setne części dawki mogą się odkładać w kościach i wątrobie. Jego promieniowanie zwiększa ryzyko nowotworów.

?Zielona rdza? to skomplikowany związek żelaza, powstający w procesie rdzewienia. Ponieważ brakuje mu elektronów, łatwo wchodzi w reakcje chemiczne ? także z pospolitymi zanieczyszczeniami.

Bo Christiansen i jego koledzy z uniwersytetu w Kopenhadze uważają, że ?zielona rdza? może skutecznie wiązać zawarty w radioaktywnych odpadach neptun. Obecnie odpady, w których występuje neptun przechowywane są w stalowo-miedzianych pojemnikach zanurzonych w wodzie. Dodanie do wody zielonej rdzy pozwoliłoby uniknąć zanieczyszczenia wód gruntowych nawet po pęknięciu pojemnika.

PAP ? Nauka w Polsce

Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *