Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Teatr zbudowany ze śmieci

Teatr ze śmieci (Fot. Kampaniespoleczne.pl)

W ramach zeszłorocznego London Festival of Architecture, w dzielnicy Southwark, zaprezentowano pierwszy na świecie teatr, zbudowany wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu. Projektanci, niemieckie małżeństwo Folke Koebberling i Martin Kaltwasser, nazwali swoje dzieło „The Jellyfish Theatre”.

Budynek teatru zbudowano przy pomocy grupy wolontariuszy w lipcu 2010 roku. Pod koniec sierpnia był już otwarty dla widzów, działał do końca października. Jednorazowo mieścił 120 osób. Zarówno swoją konstrukcją, jak i repertuarem miał promować świadomość ekologiczną.

Teatr z jednej strony przypominał rufę statku, z drugiej był jego ?dziób? skonstruowany ze znalezionych na śmietnikach drzwi i krzeseł. Adekwatnego określenia dla architektury The Jellyfish Teatr użył Jonathan Glancey z brytyjskiego dziennika Guardian: junkitecture (śmieciowa architektura). W swoim tekście nie szczędził pochwał dla zdolności berlińskich architektów, za twórcze wykorzystanie codziennych materiałów, w tym drewnianych palet i starych drzwi.

Teatr ze śmieci (Fot. Kampaniespoleczne.pl)

Sam artysta-architekt Martin Kaltwasser, jako przeciwnik energo – i materiałochłonnej architektury przyczyniającej się do niszczenia środowiska, tłumaczy, że „to co dla jednego człowieka jest śmieciem, dla innego bywa skarbem”. Od lat, podobnie jak jego partnerka Folke Koebberling, wykorzystuje odpadki w swoich projektach. Pierwszym ekologicznym budynkiem zaprojektowanym i zrealizowanym przez to małżeństwo był ich własny dom, wzniesiony 12 lat temu w centrum Berlina.

Teatr ze śmieci (Fot. Kampaniespoleczne.pl)

The Jellyfish Theatre działał między 26 sierpnia a 9 października 2010 roku. Na jego ?ekologicznych? deskach wystawiono sztuki: „Oikos” Simona Wu oraz „Protozoa” autorstwa Kay Adshead (obie o tematyce ekologicznej).

Teatr ze śmieci (Fot. Kampaniespoleczne.pl)

Projekt zajął pierwsze miejsce w plebiscycie magazynu Architect?s Journal?s „2011 Small Projects”.

O. Ogrodzińska

Nazwa projektu: The Jellyfish Theatre

Zasięg (kraj/kraje): Wielka Brytania

Autor: Folke Koebberling, Martin Kaltwasser

Źródło: Kampaniespoleczne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *