Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Ocieplanie klimatu, Wydarzenia

Zielona Antarktyda

Zanikanie lodowców na Antarktydzie (Fot. Odkrywcy.pl)

To nie jest już lodowa kraina, ale nie ma się z czego cieszyć…

Na Antarktydzie nie rosną drzewa, a z kwitnących roślin żyją tam tylko dwa gatunki: Śmiałek antarktyczny (Deschampsia antarctica) i antarktyczny karmnik (Colobanthus quitensis). Jednak specjaliści od środowiska podnoszą alarm, że szata roślinna tej podbiegunowej krainy drastycznie się zmienia.

Grupa amerykańskich i brytyjskich naukowców twierdzi, że w ciągu ostatnich 50 lat na powierzchni Antarktydy nastąpił gwałtowny rozrost roślinności. Powodem tego mają być zmiany klimatyczne, odczuwalne na całej Ziemi, jednak najbardziej widoczne są właśnie tam, gdzie dotychczas krajobraz wypełniały lodowce.

Dr Paul Hill, z Bangor University powiedział dla The Telegraph: ? Myślimy o Antarktydzie jako o krainie śniegu i lodu, jednak w rzeczywistości w miesiącach letnich na Półwyspie Antarktycznym lód topnieje, a na powierzchni wyrastają zielone połacie. Odkąd nastąpił wzrost globalnych temperatur, lato na Antarktydzie trwa dłużej i jest cieplejsze, a jeden z wiodących gatunków roślin ? śmiałek antarktyczny ? bardzo powiększył swój zasięg.?

Z opublikowanej na łamach ?Nature? pracy badawczej wynika, że śmiałek antarktyczny bardzo efektywnie wykorzystuje obecny w środowisku azot, dlatego następuje jego silna ekspansja. Wyższe temperatury sprawiają, że okres wegetacji roślin wydłuża się ? mają więcej czasu na kwitnienie i rozmnażanie.

W innym badaniu, naukowcy z Leeds sprawdzali stan antarktycznych kamieni, aby ocenić w jakim stopniu pokrywająca biegun południowy czapa lodowa się cofa. Miara ta pozwoli na wymierne określenie stopnia zaawansowania zmian klimatycznych i oszacowania ich wpływu na środowisko w najbliższej przyszłości.

Za Telegraph

amo

Źródło: Odkrywcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *