Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Raki w Bałtyku

Rak pręgowaty (Fot.

Po raz pierwszy na zachodniopomorskich plażach pojawiły się raki. Jednak nie jest to związane z wysokim wskaźnikiem czystości wód w tej części Bałtyku. „To raki pręgowate, gatunek sprowadzony w XIX wieku na Pomorze z Ameryki. Są bardzo plastyczne ekologicznie i przystosowują się do różnych warunków, nawet słonej wody. Są liczne w wodach Zalewu Szczecińskiego i wpadającej do morza Świny” – powiedział dr inż. Przemysław Śmietana z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Szczecińskiego.

Doniesienia na temat pojawienia sie ich w wodach morza w Zachodniopomorskiem zaczęły docierać tej wiosny. W Zatoce Puckiej, czyli w wodach Bałtyku Wschodniego obserwowano je już od kilku lat. Raki te zostały sprowadzone na Pomorze z powodu choroby, która zdziesiątkowała populację rodzimych raków szlachetnych, przynoszących duże dochody ze sprzedaży. Ich miejsce miał zastąpić rak amerykański, który cechuje się odpornością na choroby. Z powodu niewielkich rozmiarów oraz w wyniku utrudnień w masowych połowach rak ten nie przynosił jednak zysków.

Jak wyjaśnia Śmietana, raki mogły dotrzeć do Zachodniopomorskich plaż Bałtyku wraz z wodami Świny. „Pewnie wcześniej się to zdarzało, jednak były to nieliczne osobniki. Ten gatunek co kilka lat ma okresy bardzo dużego wzrostu populacji, dlatego tej wiosny można je tak licznie spotkać na plażach” – wyjaśnił.

Dodał, że obecnie rak pręgowaty to gatunek inwazyjny, który zabiera siedliska będącym pod ochroną rakom szlachetnym. Nie tylko nie podlega ochronie, ale istnieje nawet przepis, aby w sytuacji połowu takiego skorupiaka nie wypuszczać go na wolność.

„Powiedzenie, że tam gdzie żyją raki jest czysta woda jest prawdziwe, ale tylko odnośnie raków szlachetnych. Raki amerykańskie świetnie sobie radzą w wodach zanieczyszczonych – ich obecność nie świadczy więc o czystości wód Bałtyku” – powiedział Śmietana.

Źródło: Ekoportal.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *