Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia jądrowa, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Czy uszkodzona elektrownia atomowa Fukushima zagraża Polsce?

Chmura radioaktywna nad Polską

Niewielka chmura radioaktywnego pyłu znad uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima w Japonii, dotarła nad Europę. Według prognoz masa powietrza za kilka dni dotrze nad nasz kraj – informuje TVN 24.

Pył z uszkodzonej elektrowni atomowej w Japonii, rozprzestrzenia się na wschód. Dotarł przez Pacyfik, Amerykę Północną i Ocean Atlantycki do Islandii. Według naukowców liczba wykrytych cząsteczek pyłu radioaktywnego jest znikoma i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Andreasa Stoll, naukowca z Instytutu Badań Powietrza w Norwegii rozprzestrzeniania się radioaktywnego pyłu nad półkulą północną to tylko kwestia czasu. Dodał, że nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców Europy.

Czy chmura dotrze także do naszego kraju? – Substancje radioaktywne uwolnione w Japonii w najbliższym czasie dotrą do Polski, ale w dużym rozcieńczeniu. Spodziewamy się, że będą to milionowe ułamki stężeń obserwowanych w Japonii – powiedział serwisowi TVN 24 dr Jerzy Mietelski z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie. Czy mamy się zatem czego obawiać? Według Mietelskiego nie, bo stężenia będą tak małe, że nawet profesjonalna aparatura nie będzie w stanie ich wykryć.

fot: Qurren / Wikipedia

Źródło: Sarpsborg.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *