Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Stop dla azbestu. WFOŚiGW we Wrocławiu finansuje usunięcie azbestowych dachów

Usuwanie azbestu (Fot. zycie-chotomowa.pl)

Już na przełomie maja i czerwca br. dolnośląskie samorządy będą mogły zgłaszać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wnioski na usuwanie niebezpiecznego azbestu. W latach 2011-2012 na ten cel zostanie wydatkowane około 3,5 miliona złotych poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W Polsce do usunięcia pozostało ok. 14,5 mln ton wyrobów azbestowych. Dlaczego? Bo zgodnie z prawem szkodliwy dla zdrowia azbest ma być usunięty z terenu Polski do 2032 roku. Z biegiem lat płyty azbestowo-cementowe ulegają tzw. korozji ? woda wymywa cement z płyt odsłaniając azbestowe włókna, co stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi. Może powodować pylicę czy chorobę nowotworową ? międzybłoniaka opłucnej.

WFOŚiGW we Wrocławiu przygotował atrakcyjną ofertę finansową. Wsparcie ? w formie bezzwrotnych dotacji ?  może sięgać do 85 proc. kosztów demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwiania lub zabezpieczania odpadów zawierających azbest.
Wszystkie dolnośląskie gminy otrzymały informacje o przygotowaniach do ogłoszenia naboru. Wpłynęło 40 deklaracji. Krajowy program usuwania azbestu przewiduje, że do roku 2032 zniknie on ze wszystkich wyrobów.

Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *