Aktualności, Energetyka, Energia jądrowa, Wydarzenia

Dobre miejsce na elektrownię jądrową

Elektrownia jądrowa w Polsce

– Elektrownia jądrowa powinna powstać w Klempiczu. Ta lokalizacja posiada dobre warunki sejsmiczne, tektoniczne oraz geologiczno-inżynierskie – mówi Adam Szejnfeld, poseł PO.

– Koncepcja budowy elektrowni jądrowej na terenie Klempicza powstała w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na jej potrzeby przeprowadzone zostały wszelkie badania, które potwierdziły atrakcyjność tych terenów pod planowaną inwestycję – przekonuje poseł Adam Szejnfeld. Złożył on zapytanie poselskie do Ministra Gospodarki dot. szans na budowę elektrowni jądrowej w Klempiczu, w Wielkopolsce. W jego ocenie umiejscowienie elektrowni atomowej na terenie północnej Wielkopolski, nie tylko zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne północno-zachodniej części Polski i całego naszego kraju, ale dałoby również szansę na rozkwit inwestycji. – Predyspozycje obszaru Północnej Wielkopolski pod budowę elektrowni jądrowej wiążą się z dobrymi warunkami sejsmicznymi, tektonicznymi oraz geologiczno-inżynierskimi. Również wynik analizy hydrologicznej tego obszaru był pozytywny. Teren, na którym miałaby powstać elektrownia nie jest zurbanizowany, posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę przemysłową, a jego przydatność pod względem rolniczym jest niska – zapewnia Adam Szejnfeld.

Dodaje, że północna Wielkopolska jest również doskonałym wyborem pod względem dostępności komunikacyjnej, zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej, dzięki lotniskom w Poznaniu – 60 km od Klempicza, w Bydgoszczy – 120 km, i w samej Pile 40 km od Klempicza. Dobrze rozwinięta jest także sieć dróg wojewódzkich i krajowych łączących te tereny z zachodem i wschodem Polski oraz południem i północą (drogi S 10 i S 11). W powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim, na terenie którego znajduje się wieś Klempicz, zlokalizowany jest też największy węzeł komunikacji kolejowej Polski północno-zachodniej w Krzyżu Wielkopolskim. Miasto Piła natomiast ze swoimi uczelniami i kilkoma tysiącami studentów, oprócz ośrodków akademickich Poznania, Bydgoszczy, Torunia i Szczecina, może być zapleczem szkolenia wykwalifikowanych rąk do pracy oraz rozwoju myśli naukowo-technicznej.

– Te predyspozycje sprawiły, że lokalizacja w Klempiczu znalazła się na drugim miejscu (zaraz po lokalizacji w Żarnowcu), spośród prawie trzydziestu potencjalnych miejsc. Jednak istnieje zapewnienie, że nawet jeśli w Żarnowcu nie powstanie elektrownia atomowa, to z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury zostanie zbudowana tam elektrownia konwencjonalna. Dla Klempicza niestety takich gwarancji jeszcze nie ma – napisał Szejnfeld.

Ważnym elementem dla realizacji planów budowy elektrowni atomowej jest akceptacja społeczna. Ale i to kryterium spełnia lokalizacja w Klempiczu. Na terenie gminy Lubasz, powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz w subregionie pilskim występuje akceptacja dla lokalizacji tej inwestycji w Wielkopolsce Północnej. Jednym z przykładów może być powołanie do życia w 2009 r. Stowarzyszenia „Klempicz – Tak”, w skład którego weszli przedstawiciele gmin i powiatów sąsiedzkich dla tego terenu, czyli z Piły, Czarnkowa, Trzcianki, Chodzieży, Międzychodu, Wągrowca i Złotowa.

Poseł Szejnfeld podkreśla, że ta inicjatywa o charakterze lokalnym stanowi społeczne działanie zgodne ze strategią rządu, której istotnym punktem jest tworzenie właśnie lokalnych struktur (LCI, LKI oraz GPI) informacji i współpracy z operatorem elektrowni. Ponadto na terenie samej gminy Lubasz przeprowadzono w ubiegłym roku sondaż społeczny (organizatorem był Urząd Gminy), w którym prawie sześćdziesiąt procent gospodarstw domowych opowiedziało się pozytywnie za budową. Warto podkreślić, iż badanie ankietowe nie było poprzedzone żadną akcją mającą na celu przekonanie mieszkańców gminy do omawianej inwestycji. Można więc przypuszczać, iż pozytywne zainteresowanie będzie jeszcze większe, po przeprowadzeniu stosownych akcji edukacyjnych i informacyjnych

Źródło: PortalSamorzadowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *